11 listopada na mieszkańców czeka wiele atrakcji związanych z obchodami Święta Niepodległości. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ulicami miasta przejdzie radosna parada, marsz, odbędą się koncerty oraz pierwszy w historii miasta Bieg Niepodległości.

Radosna Parada Niepodległości

  • 10:00 – 15:00
  • Centrum Historii Zajezdnia – pl. Wolności

Już 18. Radosna Parada Niepodległości wystartuje z Centrum Historii Zajezdnia, przy ul. Grabiszyńskiej 184 i przejdzie aż do Placu Wolności. W paradzie będzie można podziwiać orkiestry dęte, chorągwiarzy czy występy mażoretek. Gdy uczestnicy dojdą do Plac Wolności utworzą za pomocą biało-czerwonych materiałów flagę Polski, która będzie mogła być podziwiana z lotu ptaka. Tradycyjne na początku uroczystości zostaną odśpiewane patriotyczne pieśni oraz odbędzie się parada formacji mundurowych, a uczestnicy będą mieć okazję podziwiać również wojskowe ceremoniały. Jak co roku w rolę Józefa Piłsudskiego wcieli się aktor Stanisław Melski. Miasta zachęca uczestników do przyniesienia ze sobą biało-czerwonych flag.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
9.45 – zbiórka pod Centrum Historii Zajezdnia
10.00 – zbiórka przy ul. Prostej dzieci z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych wraz z rodzinami
11.00 – wyjście pochodu Służb Mundurowych spod Bazyliki św. Elżbiety wraz z przejazdem bryczki z Józefem Piłsudskim
11.30 – część oficjalna Parady na placu Wolności
– wejście przedstawicieli Władz, pododdziałów Służb Mundurowych,
– defilada zgodna z protokołem państwowym,
– przemówienia przedstawicieli stosownych urzędów
Od 12.30 wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych, występy orkiestry, zespołu Gieni Dudki, formacji tanecznych
15.00 – zakończenie imprezy

Utrudnienia dla ruchu:
Czas trwania: 10.00 -12.00
Trasa: Centrum Zajezdnia, Grabiszyńska, pl. Legionów, Krupnicza, pl. Wolności (NFM).

Wrocławski Bieg Niepodległości

  • 17:00 – 19:00
  • Rynek

To organizowany po raz pierwszy w stolicy Dolnego Śląska Wrocławski Bieg Niepodległości. Wszystkie osoby, które zapisały się na bieg będą musiały zmierzyć się z 10-km dystansem. Trasa została wyznaczona w Wrocławia miasta, z metą na rynku. Miasto szacuje, że w biegu może wziąć udział aż 3000 osób.

Fot. Mat. prasowe

Utrudnienia dla ruchu:
czas trwania: 17.00 – 19.00
Trasa: start Rynek, Odrzańska, Grodzka, most Piaskowy, św. Jadwigi, most Młyński, pl. Bema, Sienkiewicza, Wyszyńskiego, most Pokoju, Purkyniego, Bł. Czesława, Oławska, Podwale, Dworcowa, Piłsudskiego, Świdnicka, Modrzejewskiej, Opera, Podwale, Ruska, Białoskórnicza, Nowy Świat, Grodzka, Brama Uniwersytecka, Kuźnicza, meta Rynek.

Marsz Niepodległości

  • 19:00
  • Wyspa Słodowa – Pl. Solidarności

W tym roku Marsz Niepodległości przejdzie zmienioną trasą pod hasłem „Żeby Polska była Polską”. Marsz rozpocznie się na Wyspie Słodowej, dalej uczestnicy przejdą ulicą Dubois, dalej mostem Sikorskiego, a z pl. Jana Pawła II skierują się na pl. Solidarności, gdzie zakończy się pochód. Przewidywana liczna uczestników to 5000 osób.

Utrudnienia dla ruchu:

Czas trwania: 18:30 – 22:00

Trasa: Wyspa Słodowa – Dubois – Mosty Mieszczańskie – Jagiełły – Mostowa – Most Sikorskiego – Podwale – Legnicka – Plac Solidarności.

wROCK for Freedom

  • 18:00
  • Hala Stulecia

W Hali Stulecia odbędzie się „wROCK for Freedom – Dzień Niepodległości”, którego gwiazdą będzie zespół BAJM. Beata Kozidrak z zespołem wykona największe hity, a znanych melodii nie zabraknie również podczas koncertu xMAANAM, czyli formacji, w której skład wchodzą muzycy zespołu Maanam wraz z nową wokalistką – Agą Bieńkowską.