Na terenie parkingu przy budynku administracyjnym MPK powstanie niewielki ogród. Ma to być zielona enklawa dla okolicznych mieszkańców, a także pracowników przewoźnika. Spółka sfinansuje inwestycję z oszczędności.

W styczniu radny miejski Janusz Chudzik skierował do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka interpelację w sprawie inwestycji na parkingu za budynkiem dyrekcji MPK przy ulicy Prusa 75-79. Rajca dopytywał, co to za inwestycja, jaki jest jej koszt, jakie są jej źródła finansowania i komu ma ona służyć.

Na interpelację, w imieniu prezydenta, odpowiedział Marek Żabiński, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu w magistracie, który – powołując się na informacje uzyskane od MPK – tłumaczy, że przedmiotem inwestycji na terenie parkingu za budynkiem administracyjnym przewoźnika jest wykonanie ogrodu kieszonkowego.

Obecnie trwają prace w zakresie przygotowania terenu pod projektowany ogród. Obejmują one: usunięcie istniejącej nawierzchni z płyt betonowych, usunięcie podbudowy, wyrównania terenu, przywiezieniu ziemi urodzajnej wraz z rozplantowaniem – wylicza Marek Żabiński.

Jak informuje magistrat, koszt przygotowania terenu to blisko 55 tys. złotych brutto, a koszty adaptacji przygotowanego terenu – ponad 43 tys. zł brutto.

Inwestycja będzie realizowana ze środków własnych spółki. Projekt zostanie sfinansowany z oszczędności wynikających z ograniczenia liczby samochodów służbowych i oszczędności wygenerowanych w związku z zakupem oleju napędowego – wyjaśnia Marek Żabiński.

Zielona enklawa dla mieszkańców i pracowników MPK

Urzędnik tłumaczy, że będzie to publicznie dostępny, niewielkich rozmiarów park/ogród, mający również funkcje edukacyjne (tworzenie warzywnika, zbieranie deszczówki, montaż karmników i inne inicjatywy ekologiczne).

Celem przedsięwzięcia jest poprawa estetyki otoczenia obiektu MPK, poprzez utworzenie zielonej enklawy, dla mieszkańców i innych użytkowników osiedla, a także pracowników MPK oraz wykazanie zaangażowania w kształtowanie otaczającej obiekty firmy przestrzeni. MPK tworząc ogródek edukacyjny stworzy miejsce, które będzie mogło być miejscem edukacji dla uczniów pobliskich szkół i wychowanków przedszkoli – zapowiada Marek Żabiński.

Zamówienie w zakresie przygotowania terenu pod ogródek, zostało udzielone Zakładowi Budownictwa i Usług Specjalistycznych Metier, który złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 44,6 tys. zł netto. W grudniu 2019 roku MPK podpisało umowę z wykonawcą.

fot. Corvus monedula, fotopolska.eu CC-BY-SA 3.0