Nie 140, a 120 km/h – tyle od piątku 26 czerwca wynosi dopuszczalna prędkość na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Zmiana ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i przyczynić się do redukcji hałasu.

O tym, że dopuszczalna prędkość na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia zostanie zmniejszona ze 140 km/h do 120 km/h informowaliśmy już na początku 2020 roku. Teraz zapowiadane zmiany zostały wprowadzone w życie. Od piątku 26 czerwca po całej AOW/A8 jeździmy z maksymalną prędkością 120 km/h.

Wprowadzone zmiany obowiązują na odcinku od węzła Wrocław Południe do węzła Wrocław Psie Pole. Zmniejszenie prędkości jazdy pojazdów spowoduje podniesienie poziomu bezpieczeństwa kierowców. Natomiast zastosowanie się kierowców do obowiązujących ograniczeń prędkości powinno skutkować odczuwalną redukcją poziomu hałasu – tłumaczą przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Będzie też odcinkowy pomiar prędkości?

Przypomnijmy, o to, by na AOW wprowadzić ograniczenie prędkości walczył społeczny komitet „Stop hałasowi we Wrocławiu”. Aktywiści postulowali także, by na obwodnicy pojawił się również odcinkowy pomiar prędkości. GDDKiA przychyliła się do tego wniosku.

– Czynimy starania, aby GITD zainstalował te urządzenia na całym miejskim odcinku autostrady A8 – zapewniali jesienią ubiegłego roku przedstawiciele GDDKiA w piśmie do komitetu.

Z kolei w styczniu bieżącego roku drogowcy wystąpili do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o przekazanie przez GITD analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego, które umożliwią wyznaczenie lokalizacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących, służących do odcinkowego pomiaru prędkości na AOW.

Dodajmy, że na AOW pojawią się także nowe ekrany akustyczne – wzdłuż ulicy Melioranckiej i Żernickiej.