Opóźnia się ogłoszenie przetargu na budowę nowego basenu na Zakrzowie. – Niestety, w związku z pandemią, na ten moment trwa procedura pozyskiwania finansowania na inwestycję – informują przedstawiciele wrocławskiego Aquaparku, który będzie odpowiadał za realizację tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, wśród zadań kwartalnych prezydenta Wrocławia, zaplanowanych na pierwszy kwartał 2021 roku, znalazła się pozycja “Zaakceptuję / przyjmę projekt funkcjonalno-użytkowy inwestycji na ul. Wilanowskiej – budowa basenu”.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu funkcjonalno–użytkowego. Zakończą się one do 31 marca. Równocześnie Urząd Miejski Wrocławia opracowuje plan przekształcania działek pod nowym obiektem. Do końca czerwca 2021 roku planowane jest zakończenie prac związanych z przygotowaniem oraz ogłoszeniem przetargu na budowę inwestycji – wyjaśniał w lutym Wojciech Koerber z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Pandemia krzyżuje plany

Za realizację tego przedsięwzięcia będzie odpowiedzialna spółka zarządzająca wrocławskim Aquaparkiem. O to, co obecnie dzieje się w tej sprawie, zapytaliśmy więc jej przedstawicieli.

Teren przy ulicy Wilanowskiej został już przekazany spółce, zatem to duży krok w stronę rozpoczęcia realizacji zadania. Niestety, w związku z pandemią, przez co m.in. Aquapark Wrocław musiał być zamknięty przez 8 miesięcy, na ten moment trwa procedura pozyskiwania finansowania na inwestycję. Mamy nadzieję, ze jeszcze jesienią ogłosimy przetarg zaprojektuj/wybuduj i dopniemy tę realizację do końca – tłumaczy nam Patryk Załęczny, rzecznik prasowy Aquaparku.

Najpierw aquapark na Brochowie, potem basen na Zakrzowie

Przypomnijmy, że już w 2008 roku miasto rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu i bloku sportowego przy ulicy Wilanowskiej, przy szkole podstawowej nr 44. Zwyciężył wówczas projekt pracowni Major Architekci, ale przez wiele lat w miejskiej kasie brakowało pieniędzy na budowę tego obiektu.

– To będzie nasz kolejny priorytet, ale po zakończeniu inwestycji na Brochowie – tłumaczył nam 2019 roku Wojciech Koerber.

Również w 2019 roku informowaliśmy, że w ramach prac nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2020-2030, na liście projektów, których wpisanie do WPI zaproponowali urzędnicy, znalazła się budowa basenu przy SP 44 przy ulicy Wilanowskiej 31, szacowana na 19 mln złotych.

Czytaj także: Tu budują silną społeczność lokalną [ZAKRZÓW]

fot. Major Architekci

Nowy plan miejscowy już jest

W listopadzie ubiegłego roku Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wilanowskiej.

Celem planu jest umożliwienie rozwoju funkcji sportowo-rekreacyjnej wśród zieleni, w tym basenu sportowego, w sąsiedztwie funkcjonującej Szkoły Podstawowej nr 44 im. Jana III Sobieskiego. Uzupełnienie oferty usługowej w tym obszarze, będzie miało kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb związanych z edukacją, sportem i rekreacją szkoły oraz mieszkańców Zakrzowa i pobliskich osiedli. Obszar planu będzie również stwarzał możliwości rozwoju wymienionej placówki oświaty – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak tłumaczyli urzędnicy, obszar objęty przystąpieniem został przeznaczony pod usługi edukacji oraz usługi sportu i rekreacji. Maksymalna wysokość zabudowy na tym obszarze może wynosić 17 m dla budynków i 26 m dla budowli
nieprzekrytych dachem. Ponadto, jak wyjaśniał magistrat, wprowadzone zostały nowe szpalery drzew, które pozwolą na uzupełnienie usług zielenią.

fot. UMW

Zdjęcie główne: Thomas Park on Unsplash