Nowe Żerniki zostały dwukrotnie nagrodzone w IX edycji konkursu “Życie w Architekturze”. Modelowe osiedle na zachodzie Wrocławia otrzymało od jury tytuł najlepszego budynku wielorodzinnego, zrealizowanego w latach 2015-2019, a od internautów – ulubieńca Polski.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu “Życie w Architekturze”, organizowanego przez miesięcznik “Architektura-murator”. W tegorocznej edycji o statuetki walczyły obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2015-2019. A nagrodę główną w kategorii “Najlepszy budynek wielorodzinny 2015-2019”, spośród 87 zgłoszonych obiektów, otrzymało wrocławskie osiedle Nowe Żerniki.

Nowe Żerniki to zamierzenie we współczesnej Polsce bez precedensu. Kilkadziesiąt pracowni architektonicznych, przedstawiciele władz miasta, Izby Architektów i Stowarzyszenia Architektów, deweloperzy i mieszkańcy zaangażowali się w skomplikowany i długotrwały proces twórczy o demokratycznej i wymagającej formie warsztatów – czytamy w uzasadnieniu jury.

Jak wyjaśniają organizatorzy konkursu, nagrodę przyznano za wyjątkową w skali kraju jakość urbanistyczną i humanistyczny wymiar osiedla, uzyskanych dzięki tak szerokiej współpracy.

Znalezienie równowagi pomiędzy partykularnymi interesami wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego zaowocowało przestrzenią przyjazną mieszkańcom. Życie w Nowych Żernikach to życie bez ogrodzeń, bez wszechobecnych samochodów, z przestrzenią o zróżnicowanym charakterze, gdzie nawiązują się międzyludzkie i międzypokoleniowe relacje – tłumaczą.

Jurorzy podkreślają, że osiedle jest pierwszą od lat tak skomplikowaną próbą planistyczną promieniującą na świadomość inwestorów, samorządowców i projektantów.

Jury niniejszym werdyktem docenia wszystkich uczestników tego udanego urbanistycznego eksperymentu. Nowe Żerniki wypełnia wiele znakomitych budynków, ale każdy z nich straciłby blask bez wartości dodanej, jaką jest to dobrze zaplanowane osiedle – czytamy w uzasadnieniu.

Nowe Żerniki ulubieńcem Polski

Dodajmy, że na początku listopada Nowe Żerniki zdobyły także tytuł “Ulubieńca Polski 2015-2019”. Pretendowało do niego 46 realizacji wybranych przez jury konkursu “Życie w Architekturze” spośród 459 nadesłanych zgłoszeń. 

To absolutny top: najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019 – komentował wkrótce po ogłoszeniu listy finalistów przewodniczący jury architekt Dariusz Herman.

Plebiscyt odbywał się w dniach 12-27 października na stronie konkursu “Życie w Architekturze”, a każdy użytkownik mógł głosować raz dziennie.

Po zakończeniu plebiscytu i przeprowadzeniu szczegółowej weryfikacji przez dział informatyczny, zwycięstwo przypadło Nowym Żernikom we Wrocławiu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Dom z Ogrodem Zimowym projektu Pasywny m2, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach projektu WXCA i Ogród Szeląg z pawilonem kultury w Poznaniu projektu wiercinski-studio. Zdobywcy tytułu Ulubieńca Polski otrzymają specjalną pamiątkową tablicę autorstwa Towarzystwa Projektowego, twórców m.in. Systemu Informacji Miejskiej w Warszawie i Bielsku-Białej – informują organizatorzy konkursu.

Foto główne: Corvus monedula, fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0