Modelowe osiedle Nowe Żerniki to projekt tworzony przez grupę ponad 40 architektów. Etap pierwszy właśnie się zakończył, a na osiedlu rozwijają się już lokalne aktywności.

Czy tak liczna grupa konsultacyjna i wykonawcza mogła dojść do porozumienia i stworzyć spójną całość? Pierwszy etap realizacji osiedla Nowe Żerniki został zakończony, a lokale usługowe usytuowane na najniższych kondygnacjach zaczynają się zapełniać. Powstały już gabinety lekarskie, kosmetyczne, restauracje, drobne usługi a co ważne dla młodych rodzin jest żłobek, nowo otwarte przedszkole jak również niepubliczna szkoła podstawowa. Każdy skwer zaopatrzony jest w liczne nasadzenia oraz place zabaw.

Czy mieszkańcy modelowego osiedla mają przestrzeń do lokalnej aktywności?

W pierwszym etapie planu osiedla poprzez rozbudowę i przekształcenie dawnego schronu miało powstać osiedlowe centrum kultury, jednak mimo gotowego projektu i pozwolenia na budowę plan ten został przesunięty w czasie i nie wiemy dokładnie kiedy zostanie zrealizowany. W grudniu zeszłego roku powstało miejsce, w którym mieszkańcy mogą spędzać czas niezależnie od wieku, mogą rozwijać talenty i pasje. Mowa o Generatorze, który jak na swoją małą przestrzeń ma bogatą ofertę warsztatową dla mieszkańców osiedla. W planie tygodnia znaleźć możemy zajęcia dla najmłodszych dzieci (Sensoryka dla Smyka), mam z dziećmi (Chustopogaduchy), dzieci starszych (zajęcia harcerskie, interdyscyplinarne) oraz dorosłych (joga, warsztaty manualne). Wielkim zainteresowaniem cieszą się warsztaty fotograficzne i florystyczne.

Na Nowych Żernikach mieszka wielu przyjezdnych. Mamy mieszkańców pochodzących z Poznania, Warszawy i innych stron Polski. Spotykamy się na zajęciach, które nazwaliśmy Sąsiedzka Kuchnia – podczas spotkań zgłębiamy tajniki kuchni regionalnych i poznajemy nowe smaki, techniki i kulinarne ciekawostki – wspomina Patryk Kocik z Generatora.

W tym miejscu odbywają się również próby obsypanego wieloma nagrodami zespołu KrzyKaśki, który pod koniec roku planuje wydać płytę z piosenkami o Wrocławiu.

Projekt Generator – Centrum Zwalczania Nudy – Pilotaż, który mieści się przy Pasażu Adolfa Radinga to projekt realizowany przez Fundację Kierunek Przygoda i współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław.


Serwis opiekuńczy dla seniorów

Od poniedziałku 12 października ruszył serwis opiekuńczy dla seniorów, który mieści się w innowacyjnym budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach. Projekt unijny „Klub Seniora jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców m. Wrocławia” realizowany jest przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra i kierowany jest dla osób w wieku +60 lat – kobiety oraz +65 – mężczyźni. W ramach zajęć i zwiększenia aktywności prowadzone są zajęcia artystyczne, zajęcia ruchowe – nordic walking, joga, siłownia. W serwisie opiekuńczym prowadzone mają być działania prozdrowotne jak spotkania z lekarzami specjalistami oraz poradnictwo specjalistyczne z prawnikami, czy psychologami.

Nagrodzony budynek TBS

Budynek, w którym mieści się Klub Seniora został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”. W obiekcie przy zbiegu ulicy Tadeusza Brzozy i Maxa Berga znalazło się łącznie 117 mieszkań, z czego 57 przeznaczono dla seniorów. W budynku nie ma barier architektonicznych, co ułatwia poruszanie się nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również rodzinom z małymi dziećmi. Ponadto apartamenty dla osób starszych są przestronne, a łazienki w mieszkaniach wyposażone w przyciski alarmowe. Pozostałe 60 mieszkań jest dostępnych w klasycznym systemie najmu TBS. Na parterze oprócz serwisu opiekuńczego ze stołówką mieści się 3 oddziałowe przedszkole prowadzone przez Fundację Ogólnopolski Operator Oświaty.

Ta przestrzeń jest idealna. Mam swój mały apartament, a te dzieciaczki, które nam machają dają dużo radości. Na miejscu jest wszystko. Brakuje może bankomatu i jakiegoś bazarku – wspomina jedna z mieszkanek bloku.

Konkursowe jury doceniło ideę więzi międzypokoleniowej oraz rozwiązania architektoniczne – przestronne, licznie obsadzone roślinami patio, któremu towarzyszy drewniana elewacja budynku wraz z placem zabaw dla dzieci oraz siłownia. Od zewnątrz budynek koresponduje z innymi zabudowaniami na Nowych Żernikach.


Na Nowe Żerniki bez problemów dojedziemy tramwajami linii 3, 10 oraz 20. Czy faktycznie będzie to takie szczęśliwe miejsce do życia, gdzie możemy znaleźć nawet czterolistną koniczynę?

fot. Gaja Tyralska