W dawnym budynku banku PKO BP przy ulicy Wita Stwosza powstaną apartamenty hotelowe i lokale usługowe. Z kolei położony po sąsiedzku Pałac Hatzfeldów zmieni się w 5-gwiazdkowy hotel.

Zabytkowy budynek przy ulicy Wita Stwosza 33-35 powstał na przełomie XIX i XX wieku według projektu Wilhelma Martensa. Pierwotnie swoją siedzibę miał tam Śląski Związek Bankowy, a następnie Deutsche Bank. Po II wojnie światowej właścicielem budynku został bank PKO BP, którego placówka mieściła się tam jeszcze kilka lat temu.

Obecnie obiekt należy do spółki Dolnośląskie Inwestycje, odpowiedzialnej m.in. za budowę we Wrocławiu mikroapartementów Starter, a także za budzące kontrowersje przedsięwzięcie w miejscu dawnego basenu na Stadionie Olimpijskim.

Aktualny właściciel gmachu zamierza zrealizować tam inwestycję pod nazwą Rezydencja Bankowa. Złoży się na nią 111 apartamentów hotelowych, 9 lokali usługowych i biura na wynajem. Apartamenty znajdą się na trzech piętrach, z kolei na parterze zaplanowano restauracje, drobne usługi i małe powierzchni handlowe.

Tuż obok będzie 5-gwiazdkowy hotel

W listopadzie ubiegłego roku miasto za niespełna 38 mln złotych sprzedało pozostałości po Pałacu Hatzfeldów przy ulicy Wita Stwosza 32, sąsiadujące z bankowym gmachem. Nowym właścicielem nieruchomości została firma deweloperska Rafin, która chce przeprowadzić rekonstrukcję pałacu i ulokować w nim 5-gwiazdkowy hotel działający pod międzynarodową marką.

Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia. W najbliższym otoczeniu wrocławskiego Rynku, na trakcie do placu Dominikańskiego powinien powstać obiekt odpowiadający unikalności tego miejsca, a także będący kontynuacją zabudowy zabytkowego budynku urzędu miejskiego – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało za około dwa lata, na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie około 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać mają do historycznych oryginałów.