Budowa nowego kompleksu basenowego na Brochowie, rewitalizacja kąpieliska na Oporowie i… na razie tyle. Sprawdziliśmy, jakie plany w zakresie obiektów pływackich ma wrocławski magistrat.

O deficycie basenów i kąpielisk we Wrocławiu mówi się już od wielu lat. Problem nasila się zwłaszcza w trakcie letnich miesięcy, gdy obiekty, w których można zaznać ochłody w upalne dni, pękają w szwach.

Dziś w stolicy Dolnego Śląska mamy bowiem tylko dwa odkryte baseny: przy ulicy Wejherowskiej i na Kłokoczycach, dwa kąpieliska: Morskie Oko i Glinianki, a także trzy bezpłatne miejsca do kąpieli: Królewiecka, Harcerska i Jeziorowa. Plus całoroczny Aquapark, gdzie również są baseny zewnętrzne.

A przypomnijmy, że jeszcze pod koniec XX wieku wrocławianie na brak odkrytych basenów narzekać nie mogli. Ogromną popularnością wśród mieszkańców Krzyków cieszyły się nieistniejące już obiekty przy ul. Skarbowców, Racławickiej czy Ślężnej, swoje baseny miał też Oporów i Brochów. A do przełomu lat 80. i 90. działały również baseny w parku Wschodnim i przy ulicy Łowieckiej na terenie elektrociepłowni.

Sprawdziliśmy, jakie aktualnie plany w zakresie rozbudowy sieci basenów i kąpielisk we Wrocławiu ma magistrat.

fot. ASPA Pracownia Architektoniczna

Najpierw basen na Brochowie

Aktualnie priorytetem dla miasta jest odbudowa kompleksu przy ulicy Polnej na Brochowie. Za realizację inwestycji, w ramach której powstanie kryta pływalnia i baseny zewnętrzne, odpowiada miejska spółka Wrocławski Park Wodny.

W budynku powstaną trzy niecki (basen sportowy, basen do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci), a także spa z hydromasażem, saunarium, siłownia i sala fitness. W upalne dni będzie można korzystać z basenów zewnętrznych o powierzchni blisko 500 metrów kwadratowych – zapowiada Wojciech Koerber z biura prasowego urzędu miejskiego.

Jest szansa, że wrocławianie z nowego obiektu skorzystają latem 2021 roku.

Najpewniej już w przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg. Od momentu podpisania umowy zwycięska firma będzie miała 22 miesiące na wykonanie wszelkich prac – dodaje Wojciech Koerber.

Koncepcję obiektu przygotowała pracownia architektoniczna ASPA, czyli ta sama, która odpowiadała m.in. za projekt nowego basenu przy ulicy Wejherowskiej.

Zakrzów jeszcze poczeka

Na basen od wielu lat czekają także mieszkańcy wrocławskiego Zakrzowa. Projekt obiektu przy ulicy Wilanowskiej, przy szkole podstawowej nr 44, powstał już w 2009 roku, wciąż jednak miasto nie znalazło pieniędzy na jego realizację. I wygląda na to, że trzeba będzie jeszcze kilka lat poczekać,

To będzie nasz kolejny priorytet, ale po zakończeniu inwestycji na Brochowie – zaznacza Wojciech Koerber.

Niedawno informowaliśmy, że trwają prace nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2020-2030. Zapytaliśmy w magistracie, czy w nowym WPI znajdzie się budowa nowych basenów lub kąpielisk.

Nie ma takich planów – odpowiada Koerber.

Na liście projektów, których wpisanie do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego zaproponowali urzędnicy, rzeczywiście ze świecą szukać inwestycji związanych z pływalniami. Jest tam tylko wspomniana już budowa basenu przy SP 44 przy ulicy Wilanowskiej 31, szacowana na 19 mln złotych.

fot. Neo[EZN] – Fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0

Kąpielisko na Oporowie do rewitalizacji, Kłokoczyce na razie nie

Miasto rozpoczęło już z kolei przygotowania do rewitalizacji kąpieliska na Oporowie. Przetarg na opracowanie koncepcji dla terenu przy ulicy Harcerskiej urzędnicy ogłosili w lutym bieżącego roku.

Wybrano wykonawcę, który zajmie się rozbiórką dawnego budynku i uporządkowaniem terenu po nim. Do końca listopada te prace zostaną zakończone. Równolegle trwają konsultacje społeczne – do 27 października. Rada Osiedla ma czas na przeanalizowanie studium zagospodarowania terenu. Ostateczna koncepcja powinna zostać przygotowana jeszcze w tym roku – zapowiada Wojciech Koerber.

Dodajmy, że gdy ogłaszano przetarg na koncepcję obiektu na Oporowie, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiadał także remont basenu na Kłokoczycach. Jednak, jak informują nas teraz przedstawiciele magistratu, w najbliższych planach nie ma remontu tego kąpieliska.

https://www.facebook.com/sutrykjacek/posts/2383137315240863?__xts__%5B0%5D=68.ARD87UXz-YVpx2AD7GkM0nYSxLV_BXzn5hcPD_owE96GVdOggUZDHj0JSe_HhGRiasuH_ucaflZNleJtizgldsRm0JdcAW1igsRplpqeatKgmqkfRFwACXCzB0UxCDSkF_S_iVp4aQQ8SFtaX6PM9Zjcine37UWWa-y8hsnRecBCbB70rAhhtuWE37c5TvH5XHNCCz2X6Wr1UKOfm-x7IB6GzOT8MBYUxUaNXcEDrPBxliYuG5QiQB2xzlPzVKUUWXhi7vSPu9nD8jhYr2fqGTdLnJu071uvU_YoVmutte-Q1YrHMgSJ6K-090JpMp9xuyTTVr-4Y5CzMCbJX1vAWUdkAhig&__tn__=-R