Wrocławski przewoźnik skorzysta z prawa opcji w ramach dużej umowy z poznańską firmą Modertrans. To oznacza, że na ulicach Wrocławia pojawi się dodatkowo 21 nowych tramwajów Moderus Gamma.

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku wrocławskie MPK podpisało kontrakt na zakup 25 tramwajów Moderus Gamma. W umowie przewoźnik zagwarantował sobie również prawo do zamówienia kolejnych 21 pojazdów według takich samych zasad. Właśnie poinformowano, że spółka z tej opcji skorzysta, co oznacza, że po wrocławskich torach jeździć będzie łącznie 46 nowych Moderusów Gamma.

Od początku mojej kadencji podkreślam, że komunikacja miejska to mój priorytet. Dzisiaj po raz kolejny pokazujemy, że nie chodzi tu jednak tylko o słowa, ale przede wszystkim o czyny. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu kontraktu na nowe tramwaje dla Wrocławia co sprawi, że za kwotę 372 milionów złotych MPK kupi łącznie 46 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Pierwszy nowy pojazd ma się pojawić najpóźniej jesienią 2022 roku mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. MPK Wrocław

Nowe wagony mają systematycznie trafiać do Wrocławia do połowy 2024 roku.

– Wrocławskie Moderusy Gamma będą nie tylko nowoczesne i niskopodłogowe, ale także ich konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach. Każdy z nowych wagonów będzie niebieski, co na pewno przypadnie do gustu wielu wrocławianom. Tramwaje zastąpią w części nasze najstarsze pojazdy, a częściowo będą dedykowane na nowe linie tramwajowe takie jak ta na Nowy Dwór zapowiada prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Jak podkreśla przewoźnik, Moderusy Gamma oparte są na lekkiej konstrukcji oraz wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności. Pojazdy zostaną „uszyte na miarę” Wrocławia, co oznacza że będą zbliżone do poznańskich tramwajów swojego typu, ale nie identyczne.

Przypomnijmy, że duża umowa na Moderusy Gamma to tylko część działań przewoźnika w celu zmodernizowania swojego taboru tramwajowego. MPK oddało w 2020 roku do remontu generalnego 42 swoje tramwaje. Wszystkie wrócą do Wrocławia odświeżone, niebieskie i klimatyzowane.