Dworzec Wrocław Główny znalazł się w czołówce zestawienia największych stacji kolejowych w Polsce pod względem wymiany pasażerskiej. W całej stolicy Dolnego Śląska wymiana pasażerska w 2019 roku wzrosła, w porównaniu do roku 2018, o niemal 4 mln osób.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował “Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego w 2019 r.”. Wynika z niego, że w ubiegłym roku z usług kolei skorzystało aż 335,9 mln pasażerów. To najlepszy wynik polskich kolei w XXI wieku. W opublikowanym dokumencie znalazły się m.in. informacje wielkości wymiany pasażerskiej na największych polskich stacjach kolejowych.

Wymiana pasażerska to liczba osób wsiadających i wysiadających na danej stacji. W 2019 roku na wszystkich stacjach w Polsce wyniosła ponad 669 milionów. Każdy pasażer liczony jest dwukrotnie – wsiadając i wysiadając. Od tej liczby odejmuje się wsiadających i wysiadających za granicą – tłumaczą autorzy raportu.

Przypomnijmy, że wedle danych UTK za 2018 rok, Wrocław Główny był największym dworcem kolejowym w Polsce. Tym razem najważniejsza stacja kolejowa w stolicy Dolnego Śląska uplasowała się na drugim miejscu.

Największą wymianę pasażerów odnotował Poznań Główny. Stacja ta obsługiwała dziennie blisko 62 tysiące pasażerów, co oznacza średnio ponad 2,5 tysiąca wsiadających/wysiadających na godzinę w ciągu doby. W całym 2019 r. ze stacji skorzystało 22,6 mln osób. W stosunku do 2018 r. oznacza to wzrost liczby pasażerów o 7,3%, na co wpływ miało m.in. zwiększenie wykorzystania kolei przez pasażerów Kolei Wielkopolskich. Średnio na stacji Poznań Główny podczas godziny zatrzymywało się blisko 16 pociągów, zaś do każdego z nich średnio wsiadały 164 osoby – czytamy w raporcie UTK.

Na dworcu Wrocław Główny średnia dobowa wymiana pasażerska wyniosła w ubiegłym roku 57,7 tysiąca, średnia liczba pociągów na godzinę – 16,7, a średnia liczba wymiany pasażerskiej na jedno zatrzymanie – 144.

fot. UTK

Duży wzrost wymiany pasażerskiej we Wrocławiu

Z kolei biorąc pod uwagę nie poszczególne stacje, a całe miasta, największa wymiana pasażerska miała miejsca na terenie Warszawy. W 2019 r. wyniosła ona w stolicy ponad 119 mln pasażerów, co odpowiadało 17,8% wymiany pasażerskiej wykazanej przez rozkładowych przewoźników.

Na taki wynik z pewnością wpływ ma to, że na stacjach i przystankach w 2019 r. na terenie Warszawy pociągi zatrzymały się łącznie ponad 3,6 mln razy. Wynik ten stanowił blisko 45% wszystkich zatrzymań na terenie województwa mazowieckiego. Średnio na każde zatrzymanie pociągu na stacji na terenie Warszawy przypadało ponad 33 wsiadających/wysiadających – wylicza Urząd Transportu Kolejowego.

W tej kategorii Wrocław, z wynikiem nieco ponad 30 mln pasażerów, uplasował się na trzeciej pozycji, ustępując miejsca wspomnianej Warszawie, a także Gdańskowi. Dodajmy, że w porównaniu z danymi z 2018 roku, wymiana pasażerska na stacjach stolicy Dolnego Śląska wzrosła o blisko 4 miliony.

fot. UTK

Miasta o największej wymianie na Dolnym Śląsku

Jeśli chodzi o miasta z największym udziałem w wymianie pasażerskiej na Dolnym Śląsku, za Wrocławiem, który z wymianą przekraczają 30 mln miał 52-procentowy udział, uplasowały się: Legnica, Wałbrzych, Oborniki Śląskie i Jelenia Góra.

fot. UTK