Zmiana na fotelu prezydenta Wrocławia, darmowa komunikacja miejska dla uczniów i bezpłatne taksówki dla seniorów, a może problemy z przebudową ulicy Hubskiej i budową nowych linii tramwajowych? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie, w której możecie wybrać najważniejsze wydarzenie 2018 roku w stolicy Dolnego Śląska.

Wytypowaliśmy 20 wydarzeń, o których na przestrzeni ostatniego roku mogliście przeczytać na naszym portalu. Oczywiście, to nasz subiektywny wybór, więc jeśli macie inne propozycje, śmiało wpisujcie je w komentarzach. Sondę znajdziecie pod tekstem. Zapraszamy do zabawy!

Czym żył Wrocław w 2018 roku?

Nie da się ukryć, że ten rok upłynął we Wrocławiu głównie pod znakiem jesiennych wyborów samorządowych. Po 16 latach ze stanowiskiem prezydenta pożegnał się Rafał Dutkiewicz. Zastąpił go Jacek Sutryk, który dość niespodziewanie wygrał wybory prezydenckie już w pierwszej turze. W październiku wybraliśmy też nowych radnych – zarówno Rady Miejskiej Wrocławia, jak i sejmiku Dolnego Śląska.

A co oprócz wyborów?

Szerokim echem odbiło się wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów, a także bezpłatnych przejazdów taksówkami dla wrocławskich seniorów.

Dobrą informacją z pewnością jest odzyskanie przez miasto, po długiej batalii sądowej, Wzgórza Partyzantów, a jeszcze lepszą – zapowiedź gruntownej rewitalizacji tego terenu.

Ucieszyliście się także z nowych połączeń kolejowych ze stolicy Dolnego Śląska, a zwłaszcza z uruchomienia pociągu, którym z Wrocławia można dojechać do Wiednia i Budapesztu. W 2018 roku nasze miasto zdobyło także tytuł European Best Destination.

Cieszy też fakt, że magistrat podpisał umowę na rozbudowę Wrocławskiego Roweru Miejskiego – w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z 2 tysięcy jednośladów. 2018 rok to także rozwój elektromobilności we Wrocławiu. Na ulicach naszego miasta pojawiły się elektryczne skutery, a także bardzo popularne hulajnogi.

Jeśli chodzi o najważniejsze inwestycje drogowe, jesienią zakończyła się budowa obwodnicy Leśnicy. Urzędnikom w końcu udało się także podpisać kontrakt na budowę Alei Wielkiej Wyspy.

W 2018 roku wrocławskie MPK wzbogaciło się o kilkadziesiąt nowych autobusów. Wkrótce powinny się pojawić także kolejne, nowoczesne pojazdy, które zastąpią najbardziej wysłużone wozy.

Nie wszystkie przedsięwzięcia zakończyły się jednak sukcesem. Wciąż – mimo kilku przetargów – nie udało się wybrać wykonawców nowych linii tramwajowych na Popowice i Nowy Dwór. W atmosferze skandalu miasto pożegnało się także z firmą odpowiedzialną za przebudowę ulicy Hubskiej i Pułaskiego.

Nadal jednym z najbardziej palących problemów w naszym mieście pozostaje smog – niedawno Wrocław znów znalazł się w niechlubnym gronie najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Głośno było także o nowym masterplanie dla Parku Grabiszyńskiego. Zaproponowane przez urzędników zmiany nie wszystkim przypadły do gustu.

Dużo kontrowersji wzbudził również nowy system dystrybucji biletów MPK, a zwłaszcza nowe, elektroniczne kasowniki, które pojawiły się w autobusach i tramwajach. Gorącą dyskusję wywołało także wprowadzenie nocnej prohibicji w centrum Wrocławia.

Najważniejsze wydarzenie we Wrocławiu w 2018 roku

This poll has been finished and no longer available to vote !