Wrocław i Warszawa to jedyni reprezentanci Polski w pierwszej setce najinteligentniejszych miast świata. Tak wynika z najnowszego raportu Cities in Motion Index 2020.

W tegorocznej odsłonie rankingu, przygotowanego przez IESE Business School, jedną z najlepszych szkół biznesu na świecie, Wrocław zajął 88 miejsce. Wśród polskich miast wyżej znalazła się tylko Warszawa, plasując się na 54. pozycji.

Eksperci oceniali miasta m.in. pod względem urbanistyki/planowania przestrzennego, transportu i mobilności, środowiska, sytuacji ekonomicznej, kapitału ludzkiego i więzi społecznych. Wrocław został najwyżej oceniony w kategorii “transport i mobilność” (27. miejsce na świecie), “planowanie przestrzenne” (56. miejsce) oraz “więzi społeczne” (60. miejsce).

Wrocław lepszy niż Turyn

Urzędnicy z wrocławskiego magistratu zaznaczają, że w przypadku transportu miasto znacząco poprawiło wynik z poprzedniego roku, notując awans o 22 pozycje. Podkreślają, że biorąc pod uwagę całokształt ocen, Wrocław wypadł w rankingu lepiej niż m.in. Quebec, Florencja czy Turyn.

– Cieszy nas, że Wrocław stale się rozwija i pnie się w górę w rankingu. Eksperci doceniają potencjał naszego miasta. Raport bardzo szeroko nakreśla obraz miast. Badacze oceniają je nie tylko pod względem technologii, ale również istotnych czynników społecznych – komentuje Robert Bednarski, dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami.

Jak czytamy w raporcie, eksperci przeanalizowali miasta pod kątem 101 wskaźników. Bazą do wystawienia ocen były dane pochodzące m.in. z Banku Światowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podstawą do badań były również wywiady z liderami miasta, przedsiębiorcami, naukowcami i ekspertami. W tym roku przeanalizowano 174 miasta w 80 krajach.

Pobierz pełny raport