Linia kolejowa, na której znajduje się zabytkowy most nad Jeziorem Pilchowickim, jest planowana do rewitalizacji celem uruchomienia na niej przez samorząd województwa dolnośląskiego przewozów kolejowych – zapewniają władze regionu.

O moście w Pilchowicach zrobiło się głośno, gdy pojawiły się spekulacje, że będą tam kręcone zdjęcia do nowej części filmu „Mission: Impossible” z Tomem Cruisem, a przeprawa w jednej ze scen miałaby zostać wysadzona w powietrze.

W poniedziałek 27 lipca Zarząd Województwa Dolnośląskiego wydał oświadczenie w sprawie planów wyburzenia zabytkowego mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim. Władze naszego regionu informują, że stwierdzenia prezentowane przez prezesa firmy Alex Stern, odnośnie braku planów uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez most w Pilchowicach, nie są prawdziwe.  

Linia kolejowa nr 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski, na której znajduje się zabytkowy most nad Jeziorem Pilchowickim, jest planowana do rewitalizacji celem uruchomienia na niej przez samorząd województwa dolnośląskiego przewozów kolejowych. W chwili obecnej trwa procedura przejmowania tej linii kolejowej na majątek województwa dolnośląskiego. Uruchomienie jej jest istotnym elementem realizowanego przez samorząd województwa planu przywracania ruchu kolejowego i walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie – tłumaczą władze regionu.

Jak podkreślają, celem działań samorządu w tym zakresie jest jednocześnie zachowanie i pielęgnowanie oryginalnych wartości dziedzictwa kulturowego regionu, jakie reprezentuje ten most będący unikatowym zabytkiem techniki. 

Most nad Jeziorem Pilchowickim jest ważnym świadectwem historii rozwoju przemysłu i techniki w regionie. Dlatego samorząd województwa w pełni popiera działania podjęte przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zmierzające do wpisania tego obiektu do rejestru zabytków. Jednocześnie w planowanych przez siebie działaniach rewitalizacyjnych zobowiązuje się do pełnego zachowania oryginalnej substancji budowli – czytamy w oświadczeniu.

Dolny Śląsk rewitalizuje linie kolejowe

Przypomnijmy, o planowanej rewitalizacji linii kolejowej do Lwówka Śląskiego informowaliśmy już kilka miesięcy temu.

– Przekazany na rzecz województwa został już odcinek od Jerzmanic-Zdrój do Lwówka Śląskiego. Przekazanie pozostałego odcinka między Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą jest w toku kompletowania dokumentacji – informował nas wówczas Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka Dolnego Śląska.

Jak podkreślają władze regionu, przejmowanie przez samorząd województwa od PKP S.A. nieużywanych linii kolejowych jest jednym z najważniejszych elementów umowy koalicyjnej zawartej blisko dwa lata temu w dolnośląskim Sejmiku między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Wyliczają, że do dziś samorząd wszedł w posiadanie tras o łącznej długości ponad 150 km z planowanych do przejęcia ponad 350 kilometrów linii.

Jednocześnie przejmowane przez samorząd odcinki linii kolejowych stanowią ważny element strategii rozwoju sieci usług Kolei Dolnośląskich. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii samorządowy przewoźnik z każdym rokiem poszerza swoją ofertę oraz bije kolejne rekordy ilości przewiezionych pasażerów. Dzięki temu coraz więcej mieszkańców regionu zyskuje dostęp do bezpiecznego i komfortowego transportu kolejowego umożliwiającego zarówno codzienne dojazdy do pracy, jak i wygodny dojazd do atrakcji turystycznych – czytamy w oświadczeniu zarządu naszego województwa.

Foto główne: Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)