Jeszcze w październiku rozpocznie się remont jezdni i płyty pomostowej mostu Jagiellońskiego Południowego nowego. Przeprawa zostanie zamknięta dla samochodów, a ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią alei Jana Kochanowskiego. 

Most Jagielloński Południowy nowy powstał w latach 80-tych minionego stulecia. Przecina kanał żeglugowy Odry, jest fragmentem alei Jana Kochanowskiego i przenosi ruch kołowy w kierunku centrum miasta.

W ciągu najbliższych tygodni będzie poddany pracom remontowym w zakresie wymiany nawierzchni jezdni, wzmocnienia jej konstrukcji oraz zabezpieczenia płyty pomostowej przed korozją – zapowiada Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Zmiany w organizacji ruchu kołowego zostaną wprowadzone w ostatni weekend października – w nocy z piątku (29.10) na sobotę (30.10). Jak tłumaczą urzędnicy, organizacja ruchu na czas trwania remontu przewiduje całkowite wyłączenie mostu z ruchu kołowego i skierowanie pojazdów na drugą parę mostów położonych wzdłuż jezdni prowadzącej ruch w kierunku Psiego Pola. 

– Zakres planowanych prac remontowych wyklucza utrzymanie ruchu samochodowego na moście w czasie ich trwania. Wszystkie warstwy nawierzchni aż do płyty pomostowej zostaną usunięte, a sama płyta zabezpieczona antykorozyjnie, a następnie pokryta nową warstwą izolacji przeciwwodnej – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

fot. ZDiUM

Jak zmieni się organizacja ruchu?

Most zostanie zamknięty dla samochodów, ruch kołowy w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią alei Jana Kochanowskiego. Tuż za skrzyżowaniem z ul. Toruńską samochody przejadą na drugą nitkę, aby powrócić na swoją właściwą jezdnią dopiero za skrzyżowaniem z ulicami Mianowskiego i Smoleńskiego. 

Na odcinku dwukierunkowym obowiązywał będzie zakaz wyprzedzania przy zredukowaniu prędkości do 40 km/h. Wyjazd z ulicy Mianowskiego i Smoleńskiego możliwy będzie wyłącznie w relacjach prawoskrętnych, tak aby nie zaburzać płynności ruchu na objeździe. 

fot. ZDiUM

Jak wylicza ZDiUM, zakres prac przewidzianych do wykonania na moście Jagiellońskim Południowym nowym obejmuje: rozbiórki nawierzchni jezdni aż do płyty pomostowej, zabezpieczenie antykorozyjne oraz nową izolacją przeciwwodną płyty pomostowej, a także ułożenie nowych warstw drogi z betonu asfaltowego ze specjalną siatką wzmacniającą. Remont nawierzchni sięga aż do 20-metrowego dojazdu od strony ul. Krzywoustego.

Most Jagielloński stanowi bardzo istotną rolę dla zachowania płynności obsługi budowy Alei Wielkiej Wyspy. Przeprowadzenie prac w celu wzmocnienia konstrukcji jezdni jest konieczne, aby ciężki ruch związany z dostawami materiałów budowlanych na plac budowy, mógł się odbywać bez przeszkód – zaznaczają urzędnicy.

Generalnym wykonawcą remontu jest firma Radpol. Koszt remontu wyniesie 488 tys. złotych, a prace potrwają do 3 miesięcy.