Od kilku dni w przebudowanym Przejściu Świdnickim działa Centrum Innowacji PRZEJŚCIE. Jest pierwszą przestrzenią kultury i edukacji zlokalizowaną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym, będącą jednocześnie oazą zieleni i ekologii w centrum miasta.

Fot. CI PRZEJŚCIE

Miejska Biblioteka Publiczna od lat stara się wyznaczać nowe standardy rozwoju bibliotek jako miejsc spotkań nie tylko z książką, lecz również z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. Centrum Innowacji PRZEJŚCIE stanowi odpowiedź na wyzwania, które przynosi XXI wiek, w którym dominuje szybki Internet, smartfony, media społecznościowe, gry wideo. Dlatego zagoszczą w nim nowe technologie takie jak VR, druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie.

Poprzez realizację warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych edukatorów, przeznaczonych dla różnych środowisk i grup wiekowych CI PRZEJŚCIE będzie uczestniczyć w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i przeciwdziałać e-wykluczeniu. Pośredniczyć w nabywaniu praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i przede wszystkim świadomy.

W zbiorach biblioteki czytelnicy znajdą: literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek – Ibuków, e-prasy.

CI PRZEJŚCIE ma prezentować szerokiemu gronu odbiorców nie tylko nowe technologie, ale również innowacyjne działania w różnych obszarach: szeroko rozumianej kulturze, sztuce, literaturze. Ma być przestrzenią do twórczych poszukiwań, wymiany poglądów i wiedzy, prezentacji pasji. No a przede wszystkim ma być miejscem spotkań.

Ponad 300 m2 powierzchni użytkowej

Fot. CI PRZEJŚCIE

Design wnętrza CI PRZEJŚCIE opiera się na sześciokątach, jednych z najdoskonalszych kształtów w przyrodzie, takich jak plastry miodu czy płatki śniegu. Sześciokąty tworzą półki, siedziska i ścianki. W tym samym kształcie zaplanowane zostały stoły, które dają szerokie możliwości kombinacji w aranżacji przestrzeni. Kolorystycznym akcentem jest zielony chrobotek reniferowy, który doskonale prezentuje się w sąsiedztwie surowego drewna, uspokaja oraz pobudza kreatywność tworząc idealne miejsce do pracy i relaksu. Posiada także pozytywny efekt akustyczny wyciszający pomieszczenie. Ten zielony akcent zapewni odprężenie i ukojenie w natłoku zadań i pracy.

Co znajdziesz w CI PRZEJŚCIE

Fot. CI PRZEJŚCIE

W CI PRZEJŚCIE znajdują się: strefa gier i zabaw, gdzie będą organizowane turnieje gier planszowych i interaktywnych oraz prezentacja nowinek technologicznych. Strefa konferencyjna: to wielofunkcyjne miejsce spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów w większym gronie. Z kolei strefa warsztatów jest dedykowana edukacji małych grup, gdzie można zorganizować kursy i szkolenia komputerowe w mniejszym gronie. Wreszcie w strefie relaksu znajdziemy: e-czytelnie, gdzie istnieje  możliwość skorzystania z tabletów i e-czytników.