Miasto rozstrzygnęło właśnie konkurs dla artystów sztuk wizualnych i wybrało dzieła, które mieszkańcy będą mogli oglądać w Arsenale już od 18 listopada. Na zakup 30 oryginalnych prac Wrocław przeznaczył kwotę blisko 129 tys. złotych.

W kwietniu tego roku prezydent Jacek Sutryk zapowiedział wsparcie wrocławskich artystów m.in. przez kupno i ekspozycję ich prac. Urzędnicy właśnie rozstrzygnęli konkurs na zakup dzieł sztuki.

Zakupy dzieł sztuki to część Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. Artyści są jedną z grup, która w znaczny sposób dotknięta jest skutkami epidemii COVID-u. Nie mają wystaw, nie działały przez znaczną część roku galerie sztuki, a dziś, kiedy działają, ludzie boją się je odwiedzać – mówi dyrektor departamentu spraw społecznych Bartłomiej Świerczewski.

Zakup dzieł sztuki, ale i stypendia, są wsparciem Miasta dla artystów, bo bez nich miasto nie będzie wygadało tak jak dawniej. Pomysł zrodził się w wyniku rozmów ze środowiskiem artystów, podobnie jak cieszący się ogromnym zainteresowaniem nowy program stypendiów artystycznych. Podobne programy w związku z epidemią uruchamiają też inne miasta, m.in. Poznań. Chodzi o wsparcie artystów, którzy utrzymują się ze sztuki jako wykonujący wolny zawód – dodaje.

Wyboru dzieł sztuki dokonała komisja w składzie: Jerzy Pietraszek – przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UMW, Barbara Ilkosz – kurator, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Mirosław Jasiński – dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, prof. Piotr Kielan – Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu, prof. Christos Mandzios – Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu, prof. Kazimierz Pawlak – prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski, Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu, dr Sylwia Świsłocka-Karwot – prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Maja Kowalska-Komar – Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W ramach konkursu wpłynęły 152 oferty sprzedaży. Średnia cena zakupu jednego dzieła sztuki wynosi 4300 zł. Rozpoczęto podpisywanie umów z artystami zwycięskich prac.

Znakomita większość dzieł będzie zakupiona w cenie niższej niż złożone oferty, wszystkie ceny zostały zaakceptowane przez artystów w trakcie negocjacji. Komisja konkursowa przy wyborze prac kierowała się zarówno kryteriami artystycznymi, jak i charakterem konkursu, którego celem jest wsparcie artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię koronawirusa – zauważa Jerzy Pietraszek, dyrektor wydziału kultury.

Jak informują urzędnicy, jeden z artystów, który wysoko wycenił swoją pracę, wycofał ofertę, ponieważ uznał, że dzięki temu ze wsparcia będą mogli skorzystać twórcy znajdujący się w gorszej sytuacji finansowej od niego. Wszystkie zakupione prace będzie można obejrzeć na wystawie w Arsenale przy ul. Cieszyńskiego od 18 listopada do końca roku w godzinach od 11 do 17 od środy do niedzieli od środy do niedzieli.

Po zakończeniu wystawy część prac znajdzie się na ekspozycji w budynkach Urzędu Miejskiego, następnie część zostanie przekazana instytucjom kultury, przede wszystkim wystawienniczym. Część zostanie wykorzystana do celów reprezentacyjnych przez prezydenta Wrocławia – zapowiadają w magistracie.

Lista dzieł wybranych do zakupu wraz z nazwiskami autorów

1.        Mira Aleksiun, tytuł dzieła “Wejście z klapą”
2.        Mirek Antoniewicz, tytuł dzieła „Nic”
3.        Teodozja Bujnowska – Niedzielska, tytuł dzieła „Bressla”
4.        Maja Dokudowicz, tytuł dzieła „Infinite fragments” – tryptyk
5.        Beta Filipowicz, tytuł dzieła „Elemental Diffusion / Przenikanie żywiołów”
6.        Miłosz Flis, tytuł dzieła „Ludzie w kościele”
7.        Marcelina Grabowska – Piątek, tytuł dzieła “Noc bezsennych przypomnień” z cyklu „Wrocławskie reminiscencje”
8.        Maria Grącikowska, tytuł dzieła „Kaktusy”
9.        Mikołaj Jackiewicz, tytuł dzieła „Walka”
10.        Adriana Jasielewicz, tytuł dzieła „Obraz miasta V”
11.        Katarzyna Kmita, tytuł dzieła „Mężczyźni”
12.        Anna Kołodziejczyk, tytuł dzieła „Port Lotniczy Gądów” z cyklu „Obraz zniszczeń”
13.        Daniel Krysta, tytuł dzieła „Orbita”
14.        Karolina Ludwiczak, bez tytułu
15.        Anna Malicka – Zamorska, tytuł dzieła „Romeo i Julia”
16.        Anna Mierzejewska, tytuł dzieła „Spotkanie”
17.        Zbigniew Mil, tytuł dzieła „Mimetyzm architektoniczny”
18.        Kamil Moskowczenko, tytuł dzieła „Druga Symetria Diagonalna i Wir”
19.        Kamila Mróz, tytuł dzieła „Pożeracz”
20.        Joanna Nowińska, tytuł dzieła „Odnośnik 4″
21.        Dariusz Orwat, tytuł dzieła  „Orwat Story – autoportret”
22.        Michał Pietrzak, tytuł dzieła „Szarość”
23.        Monika Polak, tytuł dzieła  „Somatoscopy”
24.        Katarzyna Rutkowska, tytuł dzieła „Monument II”
25.        Magdalena Stachowiak, tytuł dzieła “Na orbicie wyobraźni” – tryptyk
26.        Krystyna Szczepaniak, tytuł dzieła „Urbes”
27.        Anna Szpakowska – Kujawska, tytuł dzieła „Opowieść piętnasta”
28.        Elżbieta Terlikowska – Misiak, tytuł dzieła „Cicha obecność” – dyptyk
29.        Jacek Wiącek,  bez tytułu
30.        Bogdan Ziółkowski,  cykl grafik pt. „Poptakach”: 1. Rara Avis, 2. Alegoria aluzji,  3. Poptakach, 4. Potwarz, 5. Drenaż deficytu