Do końca przyszłego roku powinien być gotowy projekt odcinka alei Stabłowickiej, który połączy powstającą obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów. Łącznik może być gotowy w 2019 roku, o ile miasto zdobędzie unijne środki na jego realizację. Koszt całego przedsięwzięcia to około 100 mln złotych.

Obwodnica Leśnicy

mat. inwestora

Urzędnicy szukają firmy, która przygotuje dokumentację projektową, uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i będzie sprawować nadzór autorski nad budową “Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94”. Pod tą nazwą kryje się łącznik pomiędzy powstającą obwodnicą Leśnicy (od skrzyżowania z ulicą Jerzmanowską) a ulicą Kosmonautów, nazywany aleją Stabłowicką.

Jak tłumaczy Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji, przetarg na wykonanie projektu dla drugiego etapu obwodnicy Leśnicy, czyli odcinka alei Stabłowickiej w kierunku ulicy Kosmonautów (o długości niespełna 2 kilometrów) obejmuje także rozbudowę ulicy Kosmonautów do dwóch jezdni. Ta ulica zostanie poszerzona od skrzyżowania z ulicą Jeżowską do przecięcia z potokiem Ługowina w okolicy ulicy Lewej.

Jak czytamy w wytycznych projektowych, modernizację ulicy Kosmonautów należy tak zaprojektować, aby na trasie tramwajowej możliwe było wprowadzenie dodatkowych przystanków do obsługi nowych terenów inwestycyjnych. Aleją Stabłowicką mają z kolei jeździć autobusy – przystanki pojawią się przy rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Halicką i Żernicką. Powstanie także pętla autobusowa i przystanek na przedłużeniu ulicy Zakopiańskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Kamiennogórską.

[wpgmza id=”12″]

Przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego, więc projektant będzie musiał wziąć pod uwagę podłączenia, umożliwiające jego przyszłą obsługę. Obie ulicy powinny zostać także wyposażone w drogi rowerowe, a wzdłuż nich staną szpalery drzew.

Na przygotowanie dokumentacji wykonawca będzie miał 13 miesięcy od podpisania umowy. Z kolei roboty budowlane powinny zakończyć się do 2 sierpnia 2019 roku.

– Przetarg powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, spodziewamy się, że projekt powstanie do końca przyszłego – wtedy będzie można mówić o kosztach i harmonogramie, a więc przetarg na realizację można byłoby ogłaszać najwcześniej właśnie wtedy – wyjaśnia Marek Szempliński.

Wstępne szacunki wskazują, że ta inwestycja może pochłonąć około 100 mln złotych.

Budowa obwodnicy Leśnicy trwa

Budowa wyczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Leśnicy, pomiędzy ulicą Średzką i Graniczną, trwa od zeszłego roku. Aktualnie prace są prowadzone na dwóch odcinkach. Fragment od ulicy Granicznej do Osinieckiej jest już częściowo otwarty i roboty zmierzają do końca, budowlańcy pracują też pomiędzy ulicą Ratyńską i Piołunową – to odcinek z mostem przez Bystrzycę.

Wkrótce powinny ruszyć prace na odcinku od ulicy Ratyńskiej do Średzkiej, z kolei fragment od ulicy Osinieckiej do Piołunowej czeka na odstępstwo. Jest ono – jak tłumaczy Marek Szempliński – konieczne, ponieważ w zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące warunków, jakie muszą spełniać drogi krajowe. Chodzi głównie o odległości między skrzyżowaniami.

– Wszystko wskazuje na to, że najpóźniej do końca przyszłego roku uda się zrealizować kontrakt – dodaje Szempliński.

Obwodnica Leśnicy będzie miała nieco ponad 7 kilometrów. W jej ciągu powstanie pięć skrzyżowań (z ul. Trzmielowicką, Miodową, Piołunową, Osiniecką i Rdestową), a także most nad Bystrzycą i dwa wiadukty: nad bocznicą kolejową do portu lotniczego i aleją Stabłowicką.

Inwestycję realizuje Skanska, która zainkasuje 130 mln złotych. Gdy magistrat podpisywał z tą firmą kontrakt, urzędnicy zapowiadali, że być może udzielą jej także zamówienia uzupełniającego na budowę łącznika do ulicy Kosmonautów. Miasto nie skorzystało jednak z prawa opcji, więc jeśli uda się uzyskać unijne środki na ten cel, ogłoszony zostanie osobny przetarg na wykonawcę łącznika.