Zgodnie z Wrocławskim Indeksem Powietrza, aktualny stan jakości powietrza w naszym mieście jest krytyczny. Stolica Dolnego Śląska znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Wedle stanu na godzinę 10 rano, jakość powietrza we Wrocławia była krytyczna.

Jak radzą urzędnicy, w miarę możliwości lepiej nie wychodzić z domu.

Z kolei w rankingu Air Visual, zestawiającym najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie, Wrocław o godzinie 10.30 znajdował się na 2. miejscu.

Miasto zachęca do wymiany pieców

Jak ostatnio informowaliśmy, można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach Kawki Plus i Termo Kawki. Czekają dotacje na wymianę pieca i starej stolarki okiennej. Kawka Plus i Termo Kawka to elementy ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku programu walki ze smogiem.

– Dzięki Kawce Plus można otrzymać do 15 tysięcy złotych na dofinansowanie do wymiany ogrzewania, a kolejne pięć na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej z programu Termo Kawka – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dodajmy, że pod względem tempa wymiany tzw. kopciuchów stolica Dolnego Śląska plasuje się na drugim miejscu w kraju, ustępując jedynie Krakowowi. Wciąż jednak do likwidacji pozostaje 20 tys. starych kotłów.

Przeczytaj również: Wrocław walczy ze smogiem! [WYWIAD]