Rząd zdecydował, że zajęcia w szkołach będą zawieszone do 24 maja. Matury mają rozpocząć się 8 czerwca, nie będzie części ustnej.

Przypomnijmy, pod koniec marca, rząd wprowadził stan epidemii w Polsce i ogłosił, że zajęcia w szkołach i przedszkolach będą zawieszone aż do świąt Wielkanocy. Potem, już w kwietniu, przedłużono zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków do 26 kwietnia. Potrwa to jednak jeszcze dłużej.

O przedłużeniu zawieszenia zajęć w szkołach poinformowano w piątek 24 kwietnia w trakcie konferencji prasowej ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – do 24 maja – zapowiedział Dariusz Piontkowski.

Co z maturami?

Jak podkreślał minister edukacji, egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty.

Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne – tłumaczył Dariusz Piontkowski.

Jeśli chodzi o matury, ministerstwo przewiduje także egzamin dodatkowy dla osób, którym nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna.

Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych planowane są na początek września – tłumaczył minister Piontkowski.

W dniach 16-18 czerwca odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to, by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa. Ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasistom na przygotowanie się do egzaminów – dodał Dariusz Piontkowski.

Podano także terminy egzaminów zawodowych. W dniach 22 czerwca-9 lipca zaplanowano egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2012 i 2017, a w dniach 17-28 sierpnia egzamin zawodowy w formule 2019.

Zajęcia na uczelniach wciąż zawieszone

Do 24 maja zawieszona jest również działalność dydaktyczna na uczelniach.

Prace naukowo-badawcze mogą się dalej toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – podkreślał minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Zaznaczał, że proces rekrutacji będzie nieco zmodyfikowany – z uwagi na to, że terminy wyników matur będą przesunięte.

Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie – mówił Murdzek.

Artykuł aktualizowany

Foto główne: Adam Guz/KPRM