We wtorek 9 marca szpital tymczasowy przy ulicy Rakietowej przyjął pierwszych pacjentów chorych na COVID-19. Specjalny przewóz dla medyków do nowo otwartej placówki uruchomiło MPK.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z przyrostem zarażonych wirusem SARS-CoV-9 (tzw. trzecią falą) szpitale tymczasowe zostaną uruchomione w dziewięciu województwach – w tym także szpital we Wrocławiu. Zgodnie z decyzją Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, placówka rozpoczęła swoją działalność we wtorek 9 marca. 

Szpital tymczasowy dla pacjentów z Dolnego Śląska powstał w Centrum Konferencyjnym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, a pierwsza część hali gotowa była na początku grudnia. Docelowo placówka dysponować będzie 400 miejscami, w tym 50 respiratorowymi.

W pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomionych zostanie 95 łóżek. Szpital funkcjonować będzie w systemie modułowym, dlatego też w razie potrzeby jego działalność rozszerzona zostanie o kolejne miejsca – zapowiadał Jarosław Obremski.

Początkowo opiekę nad chorymi sprawował będzie personel medyczny oddelegowany z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, który ma już doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 i sprawuje patronat medyczny nad placówką. USK dysponuje także listą osób, które zgłosiły się w ramach pierwszej rekrutacji personelu do pracy w  szpitalu tymczasowym.

Bardzo chętnie skorzystamy z ich wsparcia, natomiast jeśli ktoś jeszcze chciałby nawiązać z nami współpracę, prosimy o kontakt, bo na chwilę obecną nikt niestety nie wie, jaką skalę osiągnie epidemia w najbliższych tygodniach – mówił w ubiegłym tygodniu dr Piotr Pobrotyn.

MPK dowozi lekarzy do szpitala tymczasowego

Biały personel do szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej dowiozą autobusy MPK. Dowozy odbywają się na prośbę i we współpracy z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Pojazdy łączą polowy szpital “covidowy” z centrum miasta – a konkretniej z Galerią Dominikańską i placem Jana Pawła II.

– Będą to jedyne przystanki na trasie, więc śmiało można nazwać to połączenie „ekspresowym”. Lekarze i pielęgniarki codziennie walczą o nasze zdrowie. Mam nadzieję, że zapewnienie im takiego specjalnego dowozu odejmie im zmartwienie w postaci dostania się do szpitala przy ulicy Rakietowej – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

„Linia dla medyków” będzie kursowała od poniedziałku do niedzieli. Przejazdy ruszają się o godzinach 6:15 i 18:05 z placu Dominikańskiego (przystanek na placu Jana Pawła o 6:20 i 18:15). Powrót ze szpitala tymczasowego do centrum planowany jest o godzinach 7:30 i 19:30. 

Wśród pracowników szpitala tymczasowego znajdzie się wiele osób z naszej załogi, które dotąd pracowały przy ul. Borowskiej lub na tzw. kampusie Curie-Skłodowskiej, a więc stosunkowo blisko centrum miasta. Dojazd do pracy w odległej placówce przy ul. Rakietowej byłby dla nich zapewne kłopotliwy, dlatego cieszymy się, że MPK przyszło nam z pomocą – zaznacza Barbara Korzeniowska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa otwartego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Dowóz lekarzy do szpitala przy ulicy Rakietowej jest drugim specjalnym połączeniem MPK, które powstało z myślą o wrocławskich medykach walczących z epidemią koronawirusa. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęły kursowanie autobusy dowożące biały personel i studentów Uniwersytetu Medycznego z kampusu przy ul. Pasteura do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Obie linie będą kursowały tak długo, jak długo będzie na nie zapotrzebowanie ze strony szpitalnego personelu.