Ministerstwo Zdrowia udostępniło system, który pomaga ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To krótki wywiad elektroniczny zbudowany w oparciu o narzędzie COVID-19 Risk Assessment wrocławskiej firmy Infermedica.

Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, narzędzie zostało dostosowane do potrzeb Ministerstwa Zdrowia przez ekspertów Departamentu Rozwoju Systemu e-zdrowie z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy bezpośrednio współpracowali z wrocławską firmą.

W warunkach dynamicznego rozwoju pandemii, szybki dostęp do rzetelnej informacji jest bardzo ważny dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania obywateli – podkreślają.

System „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” ma za zadanie wspierać proces oceny stanu pacjenta i prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem. Został przygotowany w ścisłej współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny, w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz o zalecenia amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Na prośbę Ministerstwa Zdrowia rozwiązanie konsultowali i oceniali również krajowi lekarze.

Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem (chatbotem), który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa. Połączenie tych dwóch rozwiązań opartych m.in. o algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody predykcyjne w jednym serwisie informacyjnym zapewnia obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Źródło: https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy

Jak działa system “Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”?

Jak tłumaczy resort, osoby, które zaniepokoiło wystąpienie objawów sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem przy pomocy prostego i intuicyjnego formularza w krótkim czasie otrzymują wstępną ocenę swojego stanu oraz, co ważne, rekomendacje dalszych działań.

Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi – wyjaśnia ministerstwo.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia koronawirusem oraz występowania innych chorób. Analiza odpowiedzi podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych.

Rekomendacje dotyczące dalszych zachowań pacjenta przy poszczególnych poziomach ryzyka opracowane zostały w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym (GIS). Należy jednak pamiętać, że wywiad taki nie jest poradą, konsultacją ani diagnozą lekarską. Ma on charakter wyłącznie informacyjny, gdyż tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę – podkreślają przedstawiciele resortu.

Rozwiązanie „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” działa na najpopularniejszych przeglądarkach, czyli Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari. Można z niego korzystać także na urządzeniach mobilnych.

Fot. Infermedica

Wirtualne narzędzie z Wrocławia

Narzędzie COVID-19 Risk Assessment zostało przez wrocławską firmę Infermedica udostępnione pod koniec marca.

Przez ostatnie dwa tygodnie nasze zespoły na całym świecie pracowały niestrudzenie nad wydaniem naszej odpowiedzi technologicznej na globalne zagrożenie wirusem SARS-CoV-2. Wykorzystując wszystkie dostępne kanały dystrybucji, wdrażamy starannie wyselekcjonowane wstępne badanie przesiewowe COVID-19 dla pacjentów, zgodne z wytycznymi WHO. Naszym celem jest przeniesienie ciężaru oceny stanu zdrowia z placówek opieki zdrowotnej, zorganizowanych przez rząd ośrodków oceny i oddziałów ratunkowych, jednocześnie pomagając wszystkim pacjentom w szybkiej i dokładnej samoocenie ryzyka zakażenia wirusem i odpowiednim poprowadzeniu ich do odpowiedniego miejsca opieki – napisał na firmowym blogu Piotr Orzechowski, CEO Infermedica.

COVID-19 Risk Assessment Tool jest oparte na oficjalnych wytycznych ustanowionych przez WHO. Zespół medyczny Infermedica stale je aktualizuje, aby uwzględniać najnowsze raporty i ustalenia WHO i CDC. Narzędzie jest obecnie dostępne w ponad 20 językach. Wdrożyło je już ponad 20 organizacji medycznych i ubezpieczeniowych.

Na tym nie poprzestajemy. Kontynuując aktualizację narzędzia oceny ryzyka COVID-19 o najnowsze ustalenia WHO i CDC, kontynuujemy jego udoskonalanie, wraz z tłumaczeniem na więcej języków, aby szybko udostępnić je jak największej liczbie osób – podkreśla Piotr Orzechowski.

Foto główne: engin akyurt on Unsplash