Znamy najnowszą prognozę rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. – Nadal oczekujemy szczytu około 9 tysięcy zakażeń. Szczyt prawdopodobnie przesunie się o kilka dni – zapowiadają eksperci z platformy do modelowania i prognozowania ExMetrix.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU – SPRAWDŹ SPECJALNĄ ZAKŁADKĘ

Opublikowany 23 marca Model ExMetrix prognozował ok. 9 tysięcy potwierdzonych infekcji w Polsce i ich maksimum w okolicy 20 kwietnia 2020 roku. Jak czytamy w analizie, do tej pory dwukrotnie – 29 marca oraz 7 kwietnia – model został poddany tzw. reestymacji.

– Czyli uwzględnia wiedzę o aktualnej sytuacji w naszym kraju oraz przebiegu epidemii w innych krajach. Prognoza po tzw. douczeniu modelu nie uległa zasadniczej zmianie i wskazuje nadal około 9 tysięcy potwierdzonych testami infekcji, natomiast maksimum epidemii z 20 kwietnia przesunęło się o kilka dni w okolice 25 kwietnia br. – tłumaczą autorzy prognozy.

Rzeczywisty i prognozowany przebieg liczby potwierdzonych zakażeń

Eksperci podkreślają, że z modelu po reestymacji wynika też możliwość minimalnie łagodniejszego, mniej stromo nachylonego przebiegu liczby wykrywanych zakażeń, co odzwierciedla zachowanie dwóch zmiennych z grupy tworzącej model.

Pierwsza, to dokładniejsza prognoza temperatury (nieco wyższa niż zakładana poprzednio), a druga, to utrzymująca się na dość wysokim poziomie liczba testów koniecznych do wykrycia jednego pozytywnego przypadku (obecnie trzeba wykonać w Polsce średnio 19 testów, by wśród nich był jeden potwierdzony przypadek zakażenia, co jest liczbą zbliżoną do sytuacji w Korei Południowej na tym samym etapie epidemii i bardzo zbliżoną do występującej obecnie w Czechach) – wyliczają przedstawiciele ExMetrix.

Prognozowane i rzeczywiste dzienne przyrosty liczby zakażeń

Prognoza na 7 kwietnia według reestymowanego modelu przewidywała 4979 zakażonych, a wartość rzeczywista wyniosła 4848. Na dzień 8 kwietnia wartość prognozowana to 5422.

Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie Wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią – twierdzi Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix.

Dotychczasowa realizacja oraz prognoza na kolejne dni

Źródło: ExMetrix

Foto główne: Adam Nieścioruk on Unsplash