Profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej podzielił się nowymi wynikami badań nad enzymem, którego działanie może być kluczowe dla walki z COVID-19. – To nasz drugi strzał w koronawirusa – podkreśla naukowiec.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy w marcu, prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz – mówił wówczas wrocławski naukowiec.

Teraz prof. Drąg podzielił się kolejnymi wynikami badań nad tym enzymem.

Nasz drugi strzał w koronawirusa i COVID-19. Jak wspominałem, są w nim dwie proteazy, ta druga, jeszcze nie opisana to SARS-CoV-2-PLpro odpowiedzialna za dojrzewanie wirusa, ale też procesowanie ludzkich białek, tak by komórka ludzka nie mogła się bronić w czasie inwazji wirusa. Tym samym enzym ten to doskonały cel do poszukiwania nowych czy retargetowania znanych leków. Teraz dokładnie zbadaliśmy tę proteazę przy użyciu naszej technologii i porównaliśmy do tej z poprzedniej epidemii SARS, a co więcej opracowaliśmy związki selektywnie hamujące jej działanie. To według naszej wiedzy pierwszy raport na temat działania i funkcji tego enzymu! – pisze Marcin Drąg na Facebooku.

Jak dodaje, wszystkie dane są dostępne za darmo i bez patentowania. Można je znaleźć pod tym linkiem. Zespół z PWr współpracuje przy badaniach z kilkoma grupami z USA.

Dodajmy, że zespół profesora Drąga z Politechniki Wrocławskiej włączył się także w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i lekiem na COVID-19.

Foto główne: Politechnika Wrocławska