Od poniedziałku 20 kwietnia zmienią się niektóre obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Przypomnijmy, w czwartek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili podzielony na cztery etapy plan łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Pierwszy etap wejdzie w życie 20 kwietnia.

Co się zmieni od 20 kwietnia?

Od 20 kwietnia będzie można znów korzystać z parków i lasów.

– Przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania obostrzeń. Po pierwsze – otwarcie lasów i parków. Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – zaznaczał Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia mówił, że pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku – możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale apelował, by używać ich z rozsądkiem.

– To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować – podkreślał Łukasz Szumowski.

Również od 20 kwietnia będą obowiązywać nowe zasady w handlu i usługach:

  • w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe,
  • w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Od 20 kwietnia zmieni się też limit osób w miejscach kultu religijnego: będzie 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

– 1 osoba na 15 mkw to także zasada obowiązująca w kościołach. Wyjątkiem od noszenia maseczek będą rolnicy – tam dystans jest z natury większy i przy tej pracy jest ważne, żeby ten wyjątek zastosować – mówił Mateusz Morawiecki.

Od 20 kwietnia osoby od 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez opieki dorosłych.

PODSUMOWANIE

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Od poniedziałku do piątku (a nie jak dotychczas przez cały tydzień) w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Od 20 kwietnia będzie można wejść na tereny zielone: do lasów i parków, na skwery, zieleńce, promenady, bulwary i plaże. Można także biegać czy jeździć na rowerze. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy.

Wciąż, do odwołania, obowiązuje zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci). Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci. Nadal obowiązuje także zakaz korzystania z rowerów miejskich.

  • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.

  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.