Od piątku 28 maja znów będziemy mogli pójść do restauracji, na basen czy siłownię. Z kolei po weekendzie do szkół wrócą wszyscy uczniowie. To ostatni etap majowego luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Od wtorku 4 maja w Polsce znów działają galerie sztuki i muzea, jak również sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe, a uczniowie najmłodszych klas wrócili do nauki stacjonarnej. Od 8 maja otwarte dla gości są ponownie hotele, można też organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz (m. in. wesela i komunie) z limitem 25 osób.

Z kolei od soboty 15 maja znów możemy wybrać się do ogródka restauracyjnego, a na otwartym powietrzu nie trzeba już nosić maseczek. Kolejny etap luzowania obostrzeń zaczął obowiązywać w piątek 21 maja, czyli szybciej niż pierwotnie zapowiadano. Od ubiegłego weekendu otwarte są już kina, teatry, opery czy filharmonie.

Teraz czas na ostatni etap majowego “odmrażania” gospodarki. Już od piątku 28 maja lokale gastronomiczne ponownie będą mogły przyjmować gości wewnątrz (z 50-procentowym obłożeniem i przy zachowaniu reżimu sanitarnego). W lokalach będą mogły być organizowane także imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie (z limitem 50 osób),

Wróci też sport na krytych obiektach, ponownie otworzą się także baseny, siłownie, kluby fitness czy solaria. Z kolei od poniedziałku do stacjonarnej nauki wrócą wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Aquapark czynny od piątku, Orbita od soboty

Już w piątek 28 maja, po ponad siedmiu i pół miesiącach przerwy, wrocławski Aqupark ponownie otworzy swoje drzwi dla klientów. Obiekt udostępni do użytku wszystkie strefy: Baseny Rekreacyjne wraz z kompleksem zjeżdżalni, Saunarium, Siłownie i Fitness, a także Basen Sportowy.   

Cieszymy się, że po tak długim okresie zamknięcia, w końcu będziemy mieli okazję spotkać się z naszymi klientami! Przez cały okres lockdownu przygotowywaliśmy obiekt na ponowne otwarcie. Zakończone zostały trwające remonty, zdezynfekowaliśmy wszystkie powierzchnie, skompletowaliśmy załogę i jesteśmy gotowi przyjąć klientów na określonych przez rząd zasadach – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A.

Aquapark funkcjonować będzie w dobrze już znanym, zaostrzonym rygorze sanitarnym. Obowiązywać będą limity wejść – jednocześnie na strefach przebywać będzie mogła połowa maksymalnego obłożenia obiektu. Przy wejściu na teren obiektu wykonany będzie pomiar temperatury z użyciem kamer termowizyjnych oraz termometru bezdotykowego. Osoby z podwyższoną temperaturą ciała nie będą wpuszczane na teren Aquaparku. Klienci zobowiązani są również do noszenia maseczek w wyznaczonych strefach, a także zachowania bezpiecznego dystansu (2m). Na terenie całego obiektu obowiązuje dezynfekcja rąk.

Podczas okresu zamknięcia w Aquaparku zmodernizowano i wyremontowano zewnętrzną nieckę basenową oraz nawierzchnię brodzika. Konserwację przeszły zjeżdżalnie, zmieniony został wystrój Strefy Rekreacji. Zmian nie zabrakło także w Saunarium – przebudowana została tężnia solna.

Dzień później, w sobotę 29 maja, ponownie zacznie z kolei działać Pływalnia Orbita przy ulicy Wejherowskiej.

Ostatni majowy etap luzowania obostrzeń

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

  • maks. 50 proc. obłożenia
  • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

  • maks. 50 osób (Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

  • dla wszystkich
  • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

  • limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

  • limit 1 osoba na 15m2
  • reżim sanitarny

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

  • stacjonarnie wszyscy uczniowie
  • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy