Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków – zapowiedział minister zdrowia. Od najbliższego poniedziałku dopuszczona zostanie również możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób.

KORONAWIRUS NA DOLNYM ŚLĄSKU I W POLSCE – SPRAWDŹ SPECJALNĄ ZAKŁADKĘ

Przypomnijmy, od 27 marca w Polsce obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostały m.in. markety budowlane, salony fryzjerskie i przedszkola, wprowadzono także nowe limity w sklepach i kościołach. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia ogłosił, że obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia.

Zgodnie z naszymi wczorajszymi informacjami, w środę 14 kwietnia minister zdrowia przedstawił dalsze decyzje dotyczące restrykcji.

Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – podkreślał Adam Niedzielski.

Jak wyliczają przedstawiciele rządu, liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań to 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych oraz 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów. I dlatego szef resortu zdrowia zapowiedział, że dotychczas obowiązujące restrykcje zostaną przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia.

Są jednak wyjątki. Od 19 kwietnia możliwy będzie powrót dzieci do przedszkoli i żłobków.

Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób – informują przedstawiciele rządu.

Z kolei zamknięcie hoteli, ze względu na majówkę, zostało przedłużone aż do 3 maja włącznie.

Zmiany ogłoszone 14 kwietnia

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np.  medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczono możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Będzie również zgoda na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia 2021 roku

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak, jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Foto główne: Krystian Maj/KPRM

Artykuł aktualizowany