Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do 31 stycznia – zapowiedział minister zdrowia. Jest jeden wyjątek: od 18 stycznia przywrócone zostanie nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 szkół podstawowych.

KORONAWIRUS W POLSCE I NA DOLNYM ŚLĄSKU – SPRAWDŹ SPECJALNĄ ZAKŁADKĘ

Przypomnijmy, od 28 grudnia do 17 stycznia w całym kraju obowiązuje kwarantanna narodowa. W poniedziałek 11 stycznia, podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że dotychczasowe obostrzenia zostaną przedłużone do 31 stycznia.

Mamy sytuację niejednoznaczną – na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Uczniowie wrócą do szkół

Wyjątkiem, jeśli chodzi o utrzymanie obostrzeń, są szkoły – od 18 stycznia przywrócone zostanie nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 – mówił Adam Niedzielski.

Jak tłumaczył minister zdrowia, należy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły.

Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii – zaznaczał Niedzielski.

Agata Stęplewska, mama siedmioletniej Noemi, podkreśla, że to bardzo dobra decyzja.

Najmłodszym bardzo brakuje rówieśników. Może to dziwne, ale cieszę się też, że będę mogła wrócić do pracy – dodaje.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznaczał, że ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną.

Nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców – wyjaśniał Czarnek.

Jak poinformował minister edukacji, w poniedziałek 11 stycznia rozpoczęła się ogólnopolska akcja testowania nauczycieli.

Przebiega ona bez zakłóceń i potrwa do piątku. Tak, aby wszyscy nauczyciele klas 1-3 zostali przetestowani przed 18 stycznia, dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa w szkołach – zaznaczał Przemysław Czarnek.

Artykuł aktualizowany

Foto główne: Adam Guz/KPRM