Wrocławskie MPK, ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, wraca w autobusach i tramwajach do stref buforowych. – Niezwykle ważne jest też, żeby każdy pasażer, przed wejściem do pojazdu komunikacji miejskiej, miał założoną maseczkę – podkreślają przedstawiciele przewoźnika.

Mówimy stanowcze „nie” wszystkim baranom bez maseczek w komunikacji. Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Dzisiaj jednak nie jest czas na ułańską fantazję, ale na solidarność. Wyrazem naszej solidarności i współczesnego XXI-wiecznego patriotyzmu, jest noszenie maseczce – podkreśla Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Przedstawiciele przewoźnika powołują się na najnowsze badania z Azji i Europy, które wskazują, że podróżowanie komunikacją miejską jest w erze koronawirusa niezwykle bezpieczne.

Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu, tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym. Natomiast we Francji wśród zachorowanych obliczono, że jedynie  1,2 proc. z nich zaraziło się w transporcie publicznym. Najwięcej zachorowań (24,9 proc.) zanotowano w biurach – wyliczają w MPK.

Dodają, że tak pomyślny, niski wskaźnik zarażeń w komunikacji jest prawdopodobnie spowodowany ostrym “reżimem maseczkowym”.

Wirus nie przenosi się od komara, muszki, motylka, tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, będzie kompletna katastrofa. Każda akcja jest słuszna, która przekona tych dziwnych ludzi, lekceważących. Zachęcajcie do noszenia masek, mycia rąk i dystansu – apeluje prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej limit pasażerów wynosi połowę miejsc stojących i siedzących. Kontrolerzy MPK Wrocław już od kilku miesięcy, wspólnie z policją i strażą miejską, rozdają maseczki osobom, które w tramwaju lub autobusie nie mają zakrytego nosa i ust. Łącznie rozdali około kilkunastu tysięcy maseczek. MPK przypomina, że osoby niestosujące się do rozporządzenia Ministra Zdrowia ryzykują otrzymaniem mandatu. Kierowca i motorniczy ma także prawo zatrzymać pojazd i żądać od pasażera bez maseczki jego opuszczenia.