Od poniedziałku 26 kwietnia w Polsce obowiązują nowe zasady związane z pandemią koronawirusa. W pięciu województwach, w tym na Dolnym Śląsku, dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone, w pozostałych – otwarte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. 

KORONAWIRUS NA DOLNYM ŚLĄSKU I W POLSCE – SPRAWDŹ SPECJALNĄ ZAKŁADKĘ

Przypomnijmy, 27 marca w Polsce wprowadzono zaostrzone zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostały m.in. markety budowlane, salony fryzjerskie i przedszkola, wprowadzono także nowe limity w sklepach i kościołach. Potem obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia, a następnie – z pewnymi wyjątkami – do 25 kwietnia. Kolejne decyzje dotyczące obostrzeń poznaliśmy w środę 21 kwietnia.

Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślał szef resortu zdrowia, analizując sytuację rząd stara patrzeć się na regiony, gdzie sytuacja jest zróżnicowana.

We wszystkich województwach spadła liczba zakażeń o niespełna jedną trzecią – wyliczał Adam Niedzielski.

W pięciu województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35, dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone. To województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

W pozostałych 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano się na luzowanie obostrzeń. Te województwa to: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie. 

Od 26 kwietnia wróciła tam nauka hybrydowa dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Otwarte zostały także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

Jak zapowiedział Adam Niedzielski, w środę 28 kwietnia rząd zaprezentuje szczegółowy plan luzowania obostrzeń na cały maj.

Przedstawimy szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, ponieważ zakładamy, że sytuacja w poszczególnych regionach, ale też w skali kraju, poprawi się – mówił Niedzielski.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Przedłużono pozostałe, dotychczasowe obostrzenia – dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, ale także 5 województw, w których żadne obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja.

W województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają także zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
 • Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

 • Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 

 • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele

 • Pozostają zamknięte do 3 maja.
 • Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

 • Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
 • Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
 • Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
 • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Foto główne Adam Winger on Unsplash

Artykuł aktualizowany