W czwartek poznaliśmy szczegóły dalszego luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wakacyjny etap łagodzenia restrykcji zacznie obowiązywać 26 czerwca, choć pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już 13 czerwca.

W czwartek 10 czerwca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili wakacyjny model reżimu sanitarnego.

Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak zapowiedział Morawiecki, już od 13 czerwca rząd wprowadzi nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. Jak podkreślał premier, każdą z tych zasad rząd chce uzupełnić o jedną zasadniczą regułę.

Te limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. One nie będą wliczone do tych limitów – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach – połowa miejsc będzie mogła być zajęta. Również od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Zmiany w obostrzeniach od 26 czerwca

Większość nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji.

Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie – podkreślają przedstawiciele rządu.

Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m²
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia – maksymalnie 150 osób
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia

Dotychczasowe etapy luzowania obostrzeń

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Od wtorku 4 maja w Polsce znów działają galerie sztuki i muzea, jak również sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe, a uczniowie najmłodszych klas wrócili do nauki stacjonarnej. Od 8 maja otwarte dla gości są ponownie hotele, można też organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz (m. in. wesela i komunie) z limitem 25 osób.

Z kolei od soboty 15 maja znów możemy wybrać się do ogródka restauracyjnego, a na otwartym powietrzu nie trzeba już nosić maseczek. Kolejny etap luzowania obostrzeń zaczął obowiązywać w piątek 21 maja, czyli szybciej niż pierwotnie zapowiadano. Od wtedy otwarte są już kina, teatry, opery czy filharmonie.

Ostatni etap majowego “odmrażania” gospodarki zaczął obowiązywać od piątku 28 maja. Lokale gastronomiczne ponownie mogą przyjmować gości wewnątrz (z 50-procentowym obłożeniem i przy zachowaniu reżimu sanitarnego). W lokalach mogą być organizowane także imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie (z limitem 50 osób). Ponownie otwarte są także baseny, siłownie, kluby fitness czy solaria. A od poniedziałku 31 maja do stacjonarnej nauki wrócili wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Kolejny etap luzowania obostrzeń wszedł w życie 6 czerwca. Od minionej niedzieli ponownie mogą być organizowane targi, konferencje, kongresy i wystawy. Otwarte zostały sale zabaw, a do 150 osób zwiększył się limit uczestników imprez i zgromadzeń. Również od niedzieli 6 czerwca przewoźnicy miejscy mogą przewozić więcej pasażerów. 

Artykuł aktualizowany

Zdjęcie główne: Krystian Maj/KPRM