W niedzielę 6 czerwca wszedł w życie kolejny etap luzowania obostrzeń. Przywrócono możliwość organizacji targów czy konferencji. Zwiększył się też limit osób na imprezach i zgromadzeniach, a także maksymalne obłożenie w pojazdach komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Od wtorku 4 maja w Polsce znów działają galerie sztuki i muzea, jak również sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe, a uczniowie najmłodszych klas wrócili do nauki stacjonarnej. Od 8 maja otwarte dla gości są ponownie hotele, można też organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz (m. in. wesela i komunie) z limitem 25 osób.

Z kolei od soboty 15 maja znów możemy wybrać się do ogródka restauracyjnego, a na otwartym powietrzu nie trzeba już nosić maseczek. Kolejny etap luzowania obostrzeń zaczął obowiązywać w piątek 21 maja, czyli szybciej niż pierwotnie zapowiadano. Od wtedy otwarte są już kina, teatry, opery czy filharmonie.

Ostatni etap majowego “odmrażania” gospodarki zaczął obowiązywać od piątku 28 maja. Lokale gastronomiczne ponownie mogą przyjmować gości wewnątrz (z 50-procentowym obłożeniem i przy zachowaniu reżimu sanitarnego). W lokalach mogą być organizowane także imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie (z limitem 50 osób). Ponownie otwarte są także baseny, siłownie, kluby fitness czy solaria. A od poniedziałku 31 maja do stacjonarnej nauki wrócili wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Dalsze luzowanie obostrzeń

W środę 2 czerwca minister zdrowia przedstawił kolejne kroki luzowania obostrzeń. Jak tłumaczył, sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się.

Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, który nie przekłada się na wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. W ostatnich czasie oprócz dużej dynamiki spadku zakażeń znacząco spada także liczba zajętych łózek przez pacjentów z COVID-19 oraz średnia tygodniowa liczba zgonów – poinformował Adam Niedzielski. 

Dodał, że mimo niewielkich wzrostów liczby zleceń na testy w kierunku koronawirusa z POZ, skala zakażeń jest nieduża. Wskazał również, że systematyczne luzowanie obostrzeń, jak i rosnąca mobilności Polaków nie wywołuje przyspieszenia pandemicznego, dlatego łagodzone są kolejne zasady bezpieczeństwa. Minister zapowiedział, że dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi w dwóch etapach.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch etapów luzowania obostrzeń, które będą obowiązywały w całym kraju od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności o sytuacji epidemiologicznej. Przywracamy możliwość organizowania targów, wystaw i konferencji, a także funkcjonowania sal zabaw w ścisłym reżimie sanitarnym. Oczywiście obecnie obowiązujące reguły epidemiologiczne zostają przedłużone – podkreślał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział, że wakacyjny model reżimu sanitarnego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu. 

Łagodniejsze limity w komunikacji miejskiej

Od 6 czerwca mogą być organizowane targi, konferencje, kongresy i wystawy. Otwarte zostały sale zabaw, a do 150 osób zwiększył się limit uczestników imprez i zgromadzeń (do tego limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19).

Również od niedzieli 6 czerwca przewoźnicy miejscy mogą przewozić więcej pasażerów. Wszedł bowiem w życie przepis, który pozwala przewoźnikom przewozić nie 50%, a 75% liczby pasażerów (miejsc siedzących i stojących) określonej w dokumentacji technicznej konkretnego pojazdu. 

To dobra wiadomość dla pasażerów. Zauważamy, że coraz więcej osób porusza się komunikacją miejską. To nie tylko efekt powrotu uczniów do szkół, ale być może też efekt wzrostu zaufania do transportu publicznego jako bezpiecznego środka przemieszczania się. Zaszczepieni mieszkańcy mogą po prostu czuć się pewniej wśród ludzi i dzięki temu częściej korzystać z tramwajów i autobusów. Dodatkowo gwarantuję, że MPK Wrocław jest gotowe do przyjęcia większej liczby pasażerów. M.in. z tego powodu zdecydowaliśmy się zlikwidować strefy buforowe. Oznacza to więcej miejsc dla pasażerów. Jednocześnie dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników szczepiąc wszystkich chętnych – komentuje prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Na drzwiach autobusów i tramwajów pojawią się stosowne informacje o limitach. Każdy pasażer będzie wiedział, ile osób może znaleźć się w pojeździe.

Zasady bezpieczeństwa od 6 do 25 czerwca

  • Możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 osoba na 15 m2  
  • Otwarcie sal zabaw z zachowaniem limitu 1 osoba na 15 m2
  • Imprezy i zgromadzenia –  limit 150 osób (do tej pory było 50 osób)  
  • Transport zbiorowy – 75% obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem zakrywania ust i nosa 

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.