W czwartek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili podzielony na cztery etapy plan łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Pierwszy etap wejdzie w życie 20 kwietnia.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU – SPRAWDŹ SPECJALNĄ ZAKŁADKĘ

Przypomnijmy, na początku kwietnia rząd wprowadził liczne zakazy i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, a 9 kwietnia obostrzenia zostały one przedłużone.

Z kolei w czwartek 16 kwietnia, podczas popołudniowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan “luzowania” części obostrzeń i stopniowego “odmrażania” gospodarki od 20 kwietnia.

Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która niestety przez dłuższy czas będzie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas walki z koronawirusem w ramach obostrzeń, które chcemy łagodzić – mówił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zaznaczał, że udało nam się w tym okresie zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami, jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

Widzimy, że polskie społeczeństwo dobrze reaguje na obowiązek kwarantanny i na te obostrzenia. Jesteśmy przekonani, że kilka z nich możemy poluzować w racjonalny sposób. Walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy – podkreślał premier.

Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego, w ramach nowej rzeczywistości gospodarczej, rząd chce zaproponować nowe reguły. To zasada “trzech I”.

Izolacja – musimy zachować właściwy dystans i nosić maseczki. Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty. Informatyzacja – jak najwięcej pracy zdalnie i cyfrowych procesów – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że jesteśmy w sytuacji absolutnie bez precedensu.

Trzeba zastrzec możliwość, że jeśli szybciej będzie się wypłaszczać krzywa zarażeń, to będziemy mogli przyspieszać łagodzenie reguł społecznych i gospodarczych, ale jeżeli nie, to będziemy czekać dłużej – zaznaczał premier.

Cztery etapy znoszenia obostrzeń

Znoszenie ograniczeń związanych z koronawirusem podzielono na cztery etapy. Jak mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii.

Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań – zaznaczał Szumowski.

Minister zdrowia tłumaczył, że od tego, na ile będziemy zachowywali dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu.

Byłoby nieuczciwe mówienie, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności – mówił Łukasz Szumowski.

Pierwszy etap rozpocznie się 20 kwietnia. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu będzie podjęta na podstawie analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia, a także realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne.

Co się zmieni od 20 kwietnia?

Od 20 kwietnia będzie można znów korzystać z parków i lasów.

Przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania obostrzeń. Po pierwsze – otwarcie lasów i parków. Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – zaznaczał Morawiecki.

Minister zdrowia mówił, że pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku – możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale apelował, by używać ich z rozsądkiem.

To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować – podkreślał Łukasz Szumowski.

Również od 20 kwietnia będą obowiązywać nowe zasady w handlu i usługach:

 • w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe,
 • w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Od 20 kwietnia zmieni się też limit osób w miejscach kultu religijnego: będzie 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

1 osoba na 15 mkw to także zasada obowiązująca w kościołach. Wyjątkiem od noszenia maseczek będą rolnicy – tam dystans jest z natury większy i przy tej pracy jest ważne, żeby ten wyjątek zastosować – mówił Mateusz Morawiecki.

Od 20 kwietnia osoby od 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez opieki dorosłych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń – podsumowanie

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Artykuł aktualizowany

Foto główne: Krystian Maj/KPRM, CC BY-NC-ND 2.0