W sobotę 30 maja w życie weszła część założeń czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Nie trzeba już nosić maseczek w otwartej przestrzeni, nie obowiązują także limity osób w sklepach czy restauracjach.

Przypomnijmy, w połowie kwietnia rząd przedstawił podzielony na cztery etapy plan łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Pierwszy etap wszedł w życie 20 kwietnia, drugi – 4 maja, a trzeci – 18 maja. W sobotę 30 maja zaczęły obowiązywać niektóre założenia ostatniego, czwartego etapu.

W przestrzeni otwartej bez maseczek

Od 30 maja obowiązuje zasada, że jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa.

Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny. Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreślają przedstawiciele rządu.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których wciąż będzie trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Nie trzeba zakrywać ust i nosa w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, a także w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Bez limitu osób w sklepie czy restauracji

Rząd zdecydował także o zniesieniu limitów osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików – przypomina rząd.

Trzeba też pamiętać o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń objęło również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestał obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie obowiązuje już dotychczasowy limit 50 osób.

Koncerty i zgromadzenia do 150 osób

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Z kolei od 6 czerwca możliwa będzie również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Baseny, siłownie i kina otwarte

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Foto główne: Unsplash