Od czasu, gdy policjanci przenieśli się do nowego komisariatu przy ulicy Ślężnej, zabytkowa willa przy ulicy Jaworowej 12 niszczeje. Miasto kilka lat temu sprzedało tę nieruchomość w prywatne ręce.

Przy ulicy Jaworowej 12 przez wiele lat mieścił się komisariat policji Wrocław-Krzyki. Po tym, jak kilka lat temu funkcjonariusze przenieśli się do nowego obiektu przy ulicy Ślężnej, miasto zdecydował się sprzedać nieruchomość na Borku, zabudowaną budynkami usługowymi o łącznej powierzchni użytkowej 1120 metrów kwadratowych oraz budynkiem trafostacji. Dodajmy, że jeden z budynków – willa z okolic 1900 roku – wraz z bramą i ogrodzeniem posesji wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Cenę wywoławczą w przetargu ustalono na 3,6 mln złotych. Ostatecznie – w lipcu 2016 roku – kompleks, w skład którego oprócz wspomnianej willi wchodzi także parterowy łącznik, garaże oraz dwupiętrowy budynek, magistrat sprzedał za 4,36 mln złotych. Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym, nieruchomość przeznaczona jest m.in. pod usługi (handel detaliczny małopowierzchniowy, gastronomia, rozrywka, biura, poradnie medyczne itp.), zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub mieszkania towarzyszące.

Budynki od lat jednak niszczeją. Sygnałem, że wkrótce może się to zmienić, jest złożony w październiku 2020 roku wniosek o pozwolenie na rozbiórkę stojącego tam budynku. Wniosek, który wciąż jest rozpatrywany, został złożony przez firmę Labor SWTP Investment z siedzibą w Bielanach Wrocławskich. Inwestor nie odpowiedział jednak na nasze pytania o plany związane z nieruchomością przy ulicy Jaworowej 12.