Zaczyna się kolejny etap prac związanych z budową Alei Wielkiej Wyspy, który obejmie skrzyżowanie ulicy Krakowskiej z aleją Armii Krajowej. A to oznacza, że od soboty tramwaje linii 3 i 5 znów będą dojeżdżać na Księże.

Jak informują urzędnicy, w związku z planowanym rozpoczęciem kolejnego etapu prac związanych z budową Alei Wielkiej Wyspy (chodzi konkretnie o przebudowę skrzyżowania ulicy Krakowskiej z aleją Armii Krajowej), w sobotę 8 stycznia zostanie wprowadzona zmiana trasy linii tramwajowej 3 i 5, które powrócą na trasę przez ulicę Traugutta, Krakowską i Opolską do pętli “Księże Małe”.

Dodatkowo, tramwaje linii 5 będą w obu kierunkach kursowały stałą trasą przejazdu od ulicy Piłsudskiego przez ulicę Kołłątaja, Skargi, plac Dominikański do placu Wróblewskiego. Kursy okresowej linii autobusowej 703 zostaną zlikwidowane – zapowiada magistrat.

Urzędnicy dodają, że z uwagi na prowadzone prace budowlane na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej z aleją Armii Krajowej, tymczasowo zawieszony będzie przystanek tramwajowy “Armii Krajowej” (przy wiadukcie drogowym) w kierunku centrum miasta.

Nowa droga i dwa mosty

Przypomnijmy, w 2018 roku spółka Wrocławskie Inwestycje wyłoniła zwycięzcę przetargu na wykonanie projektu i budowy Alei Wielkiej Wyspy – najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Banimex i AZ-BUD. W październiku 2018 roku podpisano opiewającą na ponad 234 mln złotych umowę z wykonawcą i rozpoczęły się prace projektowe.

Aleja Wielkiej Wyspy połączy ulicę Krakowską z ulicą Mickiewicza. Trasa będzie miała po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Najtrudniejsze prace przy AWW to budowa dwóch mostów na Odrze i Oławie. Jeden o długości 698,75 metrów – na Odrze, drugi na Oławie o długości 353,46 m. W naturalny sposób szczególnie most na Odrze będzie realizowany przez większość budowy – wyjaśniał Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Aleja Wielkiej Wyspy to łącznie 3,4 km drogi, 9,5 km dróg rowerowych, 12,5 km ciągów pieszych. Urzędnicy podkreślają, że nie będzie to obwodnica.

Będą tam wprowadzone ograniczenia w tonażu samochodów ciężarowych. Powstaną dwa wiadukty nad ulicą Wilczą i na wysokości ulicy Wittiga – dodawał Krzysztof Świercz.