Przy Ośrodku Działań Artystycznych “Firlej” od 2017 roku funkcjonuje Kawiarnia Sąsiedzka, która jest miejscem spotkań oraz lokalnych działań kulturalnych.

Kawiarnia Sąsiedzka jest to przestrzeń otwarta na nowe pomysły i inicjatywy nie tylko animatorów oraz pracowników, ale również dla okolicznych mieszkańców i wszystkich gości. Mimo zamknięcia związanego z pandemią działają dalej, a spotkania odbywają się za pośrednictwem Internetu.

Ławeczka Sąsiedzka

Ławeczka Sąsiedzka to cykl warsztatów, które aktualnie odbywają się w każdy wtorek w godzinach 11-11:30 na profilu Kawiarni Sąsiedzkiej na Facebooku. Katarzyna Religa rozpoczęła już warsztaty przygotowujące do świąt. Pierwsza edycja przedświąteczna poświęcona była tworzeniu bożonarodzeniowych kartek, a w tym tygodniu podczas warsztatów online można było wykonać figurkę krasnala. Wszystkie propozycje warsztatowe można zrobić przy użyciu tego, co znajdziemy w domu: włóczki, gazety, patyczków do szaszłyków itp.

– Głównymi uczestnikami naszych spotkań i warsztatów stacjonarnych byli seniorzy i to oni, moim zdaniem, są grupą, która najmocniej odczuła obowiązek samoizolacji. Często było tak, że ich główne “życie towarzyskie” to były proste interakcje – z panią w sklepie, z sąsiadką, z listonoszem. Niby rutyna i codzienność a jednak okazuje się, że tego właśnie zabrakło im najbardziej. Tej przysłowiowej kawy i ploteczek. Dlatego “Ławeczka Sąsiedzka” ma formę prostą i swojską. Czasami rozmawiamy o tym, co gotujemy na obiad, czasami zwiedzamy wirtualnie Wrocław – opowiada Katarzyna Religa z Kawiarenki Sąsiedzkiej – W tym miesiącu chciałabym dodatkowo zachęcić seniorów do jakiejś aktywności, dlatego podsuwam im pomysły na proste rękodzieło – kartkę świąteczną, łapacz snów. Dobrze jest zająć sobie czymś ręce i przede wszystkim głowę. Co myślę o formie online? To mój trzeci sezon w Firleju i przez ten czas naprawdę zżyłam się z gośćmi Kawiarni, przyzwyczailiśmy się do tych spotkań, wspólnych warsztatów, wymiany doświadczeń. To był stały punkt dnia, więc ta nasza “rozłąka” jest naprawdę trudna. Cieszę się, że możemy być w kontakcie chociaż w ten sposób i nadal możemy pielęgnować tę nasza międzypokoleniową przyjaźń. Wiem, że obie strony tego potrzebują – dodaje.

fot. ODA Firlej

Warsztaty po sąsiedzku online

Podczas środowych spotkań online o godzinie 11, Olga Szelc przedstawia różnogatunkowe odkrycia literackie, które mają inspirować, intrygować oraz umilić długie, chłodne listopadowe wieczory. 26 listopada odbędą się kolejne już warsztaty kolażu.

– Wspólne robienie kolaży, nawet online, to okazja do spędzenia dwóch godzin w twórczej atmosferze, przejrzenia ciekawych gazet i druków, powycinania, poklejenia i stworzenia cudownych, czasem zabawnych a czasem bardzo na serio kompozycji. Nie trzeba umieć, nie trzeba niczego się bać – po prostu wycinaj, układaj i baw się razem z nami – tak reklamowane są te zajęcia.

Również w ostatni czwartek listopada odbędą się warsztaty domowego designu, podczas których wykonywane będą przedmioty dekoracyjne. Dotychczas uczestnicy warsztatów tworzyli rękodzieła wykorzystujące różne techniki – szycie ręczne, decoupage, farbowanie, wycinanie, robienie na drutach. Podczas najbliższych zajęć prowadzący pokażą, jak wykonać pudełka i opakowania, kwiaty z bibuły, dekoracyjne podstawki pod świece, maskotki z filcu, kartki świąteczne, ramki oraz dekoracyjne ozdoby świąteczne.

Pchli targ

W najbliższym tygodniu będzie można wziąć udział w Pchlim Targu organizowanym przez ODA Firlej oraz Sąsiedzką Kawiarnię. W tym miesiącu ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem cała impreza będzie miała nietypową formułę. Bazar odbędzie się na Facebookowym wydarzeniu i będzie trwał od 21 do 28. listopada. Aby wziąć udział i móc coś kupić, sprzedać, oddać lub zamienić nie trzeba się zapisywać. Wystarczy dołączyć do wydarzenia.

fot. ODA Firlej

Sieć Centrum Aktywności Lokalnej

Kawiarenka Sąsiedzka należy do Sieci Centrum Aktywności Lokalnej, która ma na celu aktywizować lokalną społeczność, wspierać i wzmacniać zainteresowania oraz pasje.
W swojej aktywności zachęca do wspierania wirtualnego archiwum osiedla Przedmieście Świdnickie, jak i Stare Miasto, Gajowice, Powstańców Sląskich, Grabiszyn – Grabiszynek. Zbierane są dokumenty, fotografie i wspomnienia, które gromadzone i digitalizowane mają być świadectwem życia okolicznych mieszkańców.

W Ośrodku Działań Artystycznych Firlej znajduje się również Punkt Informacji Osiedlowej, który w założeniu ma informować o wszystkich aktualnych wydarzeniach w pobliżu, zapowiadać imprezy artystyczne, rekreacyjne oraz sportowe.

​ODA Firlej w czasach pandemii

– Streamingujemy co się da i innych do tego namawiamy. W sieci realizujemy całą działalność merytoryczną „Firleja” nawet koncerty i współpracę zagraniczną. Signum tempori ot co. Nie ma co się napinać i ubolewać nad brakiem “koncertowej atmosfery”. Podobne rozterki przeżywali użytkownicy czarnych płyt, przesiadając się na CD. “Kawiarnia Sąsiedzka online” to namiastka spotkań na parterze Firleja, ale dobre i to. Cenimy, że nasze propozycje nie padają w próżnię. To jedyny dziś sposób, żeby podtrzymać więź z uczestnikami warsztatów, wernisaży, pogaduszek przy kawie. Ważne jest to także dla całego zespołu „Firleja”. Nasi animatorzy starają się, aby każde spotkanie było inne, ale zawsze pełne serdeczności i ciepła. Czasem wzmacnia to naszą odporność, czasem jest testem naszej siły woli, a czasem szczepionką na pandemię w duszy. Takie czasy. Co tam. Spotykajmy się chociaż online. Żyjemy to najważniejsze – podsumowuje Robert Chmielewski dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych Firlej.

fot. ODA Firlej