Przeciętne wynagrodzenie we Wrocławiu to nieco ponad 5,5 tys. złotych – informuje GUS. Sprawdzamy, jak pod kątem zarobków stolica Dolnego Śląska wypada w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi.

Jak już informowaliśmy, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku wyniosło w naszym mieście 5530,41 złotych. To oznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, średnie zarobki we Wrocławiu wzrosły o ponad 400 złotych. 

GUS opublikował także dane o wynagrodzeniach dla pozostałych miast wojewódzkich. Najwyższe pensje, co nie powinno specjalnie dziwić, są w Warszawie – tam przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto przekracza 6422 zł. Na średnie zarobki powyżej 6 tys. zł mogą liczyć także mieszkańcy Gdańska i Katowic. Więcej niż we Wrocławiu zarabia się także w Krakowie i Poznaniu. W pozostałych miastach wojewódzkich przeciętne pensje są niższe niż w stolicy Dolnego Śląska.

PRZECIĘTNE MIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE BRUTTO

Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie

Główny Urząd Statystyczny podał także przeciętne wynagrodzenia w miastach wojewódzkich w przemyśle i budownictwie. Średnie zarobki w przemyśle we Wrocławiu to 6275,01 zł. To oznacza, że wyższe pensje otrzymują pracownicy tego sektora w Gdańsku, Katowicach i Poznaniu. Co ciekawe, mniej zarabia się w tej branży w Warszawie.

PRZECIĘTNE MIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE BRUTTO – PRZEMYSŁ

Z kolei jeśli chodzi o zarobki w budownictwie, we Wrocławiu przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto to 5528,63 zł. Więcej zarabiają pracujący w tym sektorze warszawianie i poznanianie.

PRZECIĘTNE MIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE BRUTTO – BUDOWNICTWO