Wrocław to miasto, gdzie firmy IT rozwijają się w bardzo szybkim tempie. 23 stycznia 2019 r. odbędzie się kolejna edycja kongresu ITCorner Summit – spotkania organizowanego przez wrocławskie firmy stowarzyszone w ITCorner.

Podczas wydarzenia eksperci z branży opowiedzą o wyzwaniach, jakie czekają ten sektor gospodarki w 2019 roku. Agenda kongresu podzielona została na trzy bloki tematyczne, dotyczące sposobów budowania strategii dla firm w czasach digitalizacji przedsiębiorstw, zmian w kulturze organizacji, a także współpracy z klientami z zagranicy.

Od usługi do produktu

Przez lata polskie firmy IT rozwijały się głównie dzięki pracy bardzo kompetentnych ludzi… o relatywnie niskich kosztach zatrudnienia w porównaniu do krajów wysoko rozwiniętych. To się zmieniło. Już wkrótce Polska straci tę przewagę na światowych rynkach nowych technologii. Trudniej będzie szczególnie firmom, które działają w oparciu o model sprzedaży godzin zespołów programistycznych lub pojedynczych specjalistów w konkurencyjnych cenach.

– Jest to duże wyzwanie, zwłaszcza dla przedsiębiorców z Wrocławia, gdyż tak działają nie tylko małe firmy, ale również oddziały międzynarodowych korporacji. Koniec tego modelu już widać, a kilku większych graczy właśnie ogranicza zatrudnienie, gdyż marża na działalności w naszym mieście okazała się już zbyt mała – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński z Grupy Unity. – Cała branża musi zmienić swój sposób działania dostarczając w większym stopniu innowacyjne produkty i projekty, a nie tylko godziny pracy wysokiej klasy specjalistów. Oznacza to inwestycje i poszukiwania nowych ścieżek rozwoju, a i te niosą za sobą ryzyko. Widać to po startupach technologicznych, które szukają Świętego Graala IT, jakim jest skalowany globalnie i dostępny online produkt. Tylko kilka procent z nich osiąga sukces – dodaje Grzegorz Rudno-Rudziński.

Kultura organizacji – nowe podejście

Ostatnie lata to rosnąca popularność Polski w międzynarodowym środowisku biznesowym. Doskonałym przykładem jest Wrocław, w którym krajowe firmy dynamicznie się rozwijają, a międzynarodowe korporacje rozbudowują lub otwierają nowe oddziały. Jednocześnie na lokalnym rynku zaczyna dominować nowe pokolenie młodych pracowników, co niesie za sobą znaczące zmiany już nie tylko w sposobach rekrutacji, ale i stylu zarządzania firmami.

– Nowi pracownicy oczekują nowej kultury organizacyjnej, a kierujący firmami często nie wiedzą, jak ją budować. Elementy takie jak wizja, przestrzegane wartości, nowe podejście do pracownika i klienta, ale też atmosfera czy wystrój biura – to składowe kultury organizacyjnej dającej przewagę długofalową. Same podwyżki i siedziba w prestiżowej części miasta przestają już wystarczać – wyjaśnia Wojciech Paździor z Active Strategy.

Świat jest tuż za rogiem

Żyjemy w świecie, który jest dostępny, także dla prowadzenia biznesu. Polskie firmy z sektora IT chętniej inwestują w zatrudnianie specjalistów oraz tworzenie całych działów odpowiedzialnych za sprzedaż i marketing B2B dla klientów zagranicznych.

– Europa jest dla polskiego biznesu na wyciągnięcie ręki. Do wielu miejsc można w zaledwie kilka godzin dolecieć samolotem, a sieci połączeń nie tylko transportowych, ale i wirtualnych pozwalają nam z sukcesem kooperować z klientami z całego kontynentu. Myślę, że to, co będziemy obserwować w 2019 roku, to śmiałe wychodzenie polskich firm poza Polskę i współpraca biznesowa z kontrahentami z całego globu – mówi Piotr Płóciennik z Salesberry.

Wyzwania jakie czekają polską branżę IT w 2019 roku to symptomy szerszych zjawisk, które dotkną nie tylko firmy z obszaru nowych technologii.

– Na styczniowym kongresie ITCorner Summit 2019: The Future of Business posłuchamy praktyków, którym udało się znaleźć innowacyjny model rozwoju np. w oparciu o globalny produkt czy unikalny model budowy dużej konfederacyjnej organizacji, a także ekspertów którzy z sukcesami zadebiutowali na międzynarodowych rynkach. Dlatego szczególnie zapraszamy tych, którzy szukają dla siebie inspiracji w zakresie nowych modeli biznesowych – podkreśla Grzegorz Rudno-Rudziński.

Kongres ITCorner Summit 2019

  • Data: 23 stycznia 2019 roku
  • Miejsce: Hotel IBIS Styles, Wrocław
  • Liczba uczestników: 300+
  • Więcej informacji o kongresie na Itcsummit2019.itcorner.org.pl