Czy potrafisz zaprezentować swój pomysł w 3 minuty? Jakie podziały zlikwiduje? Jakie dziedziny wiedzy połączy, jaki problem rozwiąże? 29 września odbędą się lokalne eliminacje do międzynarodowego konkursu Falling Walls. Zwycięzcy pojadą do Berlina, gdzie będą mogli zaprezentować swój pomysł przedstawicielom świata nauki i biznesu.

Jak chronić statki kosmiczne przed mikrometeorytami?Jak poprzez aplikację identyfikować w laboratoriach antyciała? Jak chłodzić pomieszczenia nawet o 10C nie korzystając z dużej ilości energii? Między innymi takie pomysły mieli uczestnicy Falling Walls Lab w ubiegłych latach. Ten ostatni pomysł dziś jest w powszechnym użyciu – to rekuperatory. Ich pomysłodawca swoją ideę zaprezentował lata temu w czasie Falling Walls.

W ubiegłym roku światowy finał wygrał prosty i genialny pomysł – niewielkie urządzenie biomedyczne do badania zdrowia niemowląt. Kilka kropli krwi, uzyskanych z nakłucia pięty, jest nanoszonych na pasek, który jest umieszczany w czytniku. Poziom biomarkerów jest mierzony w ciągu 10 minut. Już wtedy dokładnie wiadomo czy niemowlak jest całkowicie zdrowy.

Innowacyjne pomysły w rocznicę upadku Muru Berlińskiego

„Padające mury – Falling Walls” to jasne nawiązanie do Muru Berlińskiego, który trzeba było rozbić, by połączyć Niemcy. W nawiązaniu do tamtego historycznego wydarzenia, co roku w listopadzie Berlin poszukuje ludzi, którzy mają niezwykły, rewolucyjny pomysł. Do zdobycia oprócz wielotysięcznych nagród finansowych są także warsztaty naukowe a przede wszystkim szansa, by stanąć przed międzynarodowymi aniołami biznesu. Wielokrotnie brali na siebie finansowanie najlepszych pomysłów.

Zasady są proste i trudne jednocześnie. Masz trzy minuty, by po angielsku przedstawić swój pomysł. Regionalne eliminacje odbywają się we Wrocławiu, na Uniwersytecie Wrocławskim. Pozostało niewiele czasu na zgłoszenie – bo organizatorzy wrocławskich eliminacji czekają na aplikacje do 15 września.

Szukają genialnych pomysłów, które zmienią świat

Nie trzeba być naukowcem czy studentem. Liczy się niebanalny pomysł i umiejętność przedstawienia go w klarowny sposób po angielsku przed miedzynarodowym jury – najpierw we Wrocławiu – a najlepsi potem w Berlinie. We Wrocławiu pomysły będą oceniać polscy naukowcy – w Berlinie międzynarodowi przedsiębiorcy, badacze, laureaci Nagrody Nobla. 

– Ja reprezentowałem Europę Środkowo-Wschodnią w 2017 roku – mówi dr Jakub Jankowski fizyk-teoretyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. – To jest niezwykłe przeżycie, ale też szansa. Nie wygrałem, ale poznałem ludzi, z którymi jestem w kontakcie, z którymi współpracujemy. Spotkałem np. Williama Phillipsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem. Mam poczucie, że nawet jeśli mój pomysł nie zburzył ścian, to zburzył ściany dla mnie. Mogę współpracować, i współpracuję, z ludźmi z całego świata.

Dr Jakub Jankowski na eliminacjach w Berlinie, fot. David Blaschke

Najciekawsze koncepcje mają szanse na finansowanie

Profesor David Blaschke, fizyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, organizator regionalnych eliminacji dodaje, że faktycznie wieloletnie badania losów uczestników programu pokazują, że finałowe warsztaty w Berlinie są trochę jak giełda wielkich pomysłów i idei. 

– Dziś w świecie nauki i biznesu jest jedna wspólna wartość – talent do innowacji – opowiada prof. Blaschke. – Nic dziwnego, że największe firmy świata wysyłają na Falling Walls swoich headhunterów by wyłowić ludzi najbardziej utalentowanych, pomysłowych. Nawet jeśli nie po to, by zrealizować ich pomysł – to by ściągnąć ich do siebie do pracy. Ale często dzieje się i tak, że firmy decydują się na realizację proponowanych pomysłów. Nierzadko w prezentowane idee inwestowane są miliony euro. 

Eliminacje lokalne odbędą się 29 września w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności. Wszystkie prezentacje i dyskusje odbywają się w języku angielskim. Zgłosić można się przez stronę internetową: falling-walls.com/lab/apply/wroclaw/ Termin zgłoszeń to 15 września.

Foto główne: Beata Ratuszniak-Matejuk