Naviga i Navicentrum to dwa biurowce z okresu PRL. Oba stoją w centrum miasta i powoli niszczeją, szpecąc wrocławską Starówkę. Czy wkrótce zostaną rozebrane?

20160715_090744

Teren pomiędzy ulicą Świętego Wita i placem Nowy Targ poszedł pod młotek w lutym 2016 roku. Kupiła go spółka Linarite Company należąca do firmy Skanska. Oprócz niej do przetargu stanęły UBM Nowy Targ, Space Investment, Projekt Echo – 136 i Genfer Hotel Investment. Wszyscy oferenci mieli już doświadczenie w budowaniu biurowców we Wrocławiu.

Ostatecznie za nieruchomość o powierzchni około 3 tys. metrów kw. spółka Linarite Company zapłaciła 18 milionów złotych. Ma tam powstać budynek biurowo – usługowy z podziemnym garażem.

Po wygranym przetargu pojawiły się spekulacje, że Skanska odkupi dwa PRL-owskie biruowce stojące po obu stronach placu. Początkowo firma nie chciała tego potwierdzać. Jak zaznaczał dyrektor regionalny w Skanska Property Poland Mariusz Krzak, przetarg dotyczył tylko gruntu miejskiego. Jednak przypuszczenia nie zostały w pełni rozwiane. Okazało się, że słusznie.

W środę 6 lipca spółka Linerite Company skierowała wniosek o pozwolenie na rozbiórkę biurowców Navicentrum i Naviga. Dokładnie rzecz biorąc, wniosek w jej imieniu złożył Zbigniew Maćków, znany wrocławski architekt. Można przypuszczać, że to właśnie Maćków Pracownia Projektowa opracuje koncepcję nowego budynku. Jak do tej pory biuro to zaprojektowało już dla firmy Skanska kilka innych obiektów – Green Towers, Green Day i realizowany obecnie Green 2Day.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszą prace projektowe, ponieważ wniosek zawiera braki i musi zostać uzupełniony. Wtedy zostanie rozpoczęte postępowanie administracyjne.

Obecnie stare biurowce na pewno szpecą centrum Wrocławia i okolice Placu Dominikańskiego. Pozostaje jednak pytanie, czy kolejny nowoczesny biurowiec lub galeria handlowa w bliskich okolicach Rynku jest dokładnie tym, czego miasto potrzebuje?