Stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w kraju – tak wynika z badania Business Environment Assessment Study. Najwyższe oceny Wrocław otrzymał za jakość życia, potencjał edukacyjny i biznesowy.

Najnowsza, trzecia edycja cyklu badań Business Environment Assessment Study, prowadzonych przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, przedstawia ocenę środowiska biznesowego we Wrocławiu przez decydentów polskich firm. 

Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia – tłumaczą autorzy badania.

Wrocław liderem rankingu

Wśród respondentów badania BEAS, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największym zainteresowaniem cieszy się Wrocław. Średnia ocena miasta wynosi 7,2 punktu (wzrost o 0,2 punktu w porównaniu do 2019 r.) w 10-stopniowej skali, co plasuje nasze miasto na pierwszym miejscu (ex-aequo z Warszawą). Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie, jak ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9 pkt.), potencjał edukacyjny (7,7 pkt.) oraz potencjał biznesowy (7,7 pkt.).

– Mimo pandemii koronawirusa sytuacja jest stabilna, a my na bieżąco dostosowujemy się do zmian i nowych potrzeb rynku. W tym dynamicznym czasie Wrocław nadal cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. W ciągu ostatnich dwóch lat na Wrocław zdecydowały się takie firmy, jak Gates Corporation, UPM Business Hub, Oras czy Klika-Tech. Dobrym prognostykiem jest wysoka lokata Wrocławia w rankingu Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem. Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast – mówi Aleksandra Kłonowska-Drozd, kierownik zespołu ds. obsługi inwestora, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).

Radosław Kostka, Acquisition Manager w Vastint, podkreśla, że Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju.

Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu: powstało tu wiele renomowanych polskich firm a zagraniczni inwestorzy uznali Wrocław za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie – tłumaczy Radosław Kostka.

Infrastruktura i nowe biurowce

Jak wyjaśniają autorzy badania, magnesem, który przyciąga inwestorów do Wrocławia jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura.

Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,5 punktu w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy Wrocław oferuje wiele bezpośrednich połączeń do głównych portów przesiadkowych w Europie. Miasto jest również usytuowane w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem i Pragą. Do każdego z tych miast można dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska w mniej niż 4 godziny samochodem – wyliczają.

Wartością dodaną dla wrocławskiego potencjału inwestycyjnego – tłumaczą twórcy rankingu – jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej. Ponad 106 000 metrów kwadratowych jest w budowie, a całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa dolnośląskiego wynoszą obecnie 1 226 300 metrów kwadratowych. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 7,2 punktu, a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,7 pkt. dziesięciostopniowej skali w 2021 roku.

Miasto Wrocław jest jednym z najkorzystniej zlokalizowanych miast na terenie Polski. Bliskość przejść granicznych zarówno niemieckich, jak i czeskich, nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa, a także komunikacja miejska są istotnymi czynnikami przyciągającymi uwagę inwestorów. Jeżeli chodzi o dostępność powierzchni biurowych to miasto nie jest już postrzegane jako „rynek wschodzący”, ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe, potrafiące elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową – twierdzi Marcin Siewierski, Associate Regional Head, Cushman & Wakefield.

Studenci i kompetentne kadry

Twórcy rankingu przekonują, że dwadzieścia pięć uczelni wyższych, a wśród nich największa uczelnia publiczna w województwie dolnośląskim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Wrocław liczy sobie ponad 109 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (27,8 tys.), potem w obszarze finansowym (18,8 tys.) a następnie w IT (6,5 tys.). Ocena potencjału edukacyjnego została oceniony na 7,7 punktu w dziesięciostopniowej skali.

– Wrocław od kilku już lat jest liderem wśród wszystkich miast uczelnianych w Polsce, może się pochwalić prawdziwą kuźnią talentów inżynierskich. Absolwenci uczelni technicznych są grupą zawodową najbardziej atrakcyjną dla inwestorów wrocławskiej strefy ekonomicznej.Zaplecze inżynierskie uzupełniają finansiści i absolwenci kierunków IT, którzy w tej chwili są grupą blisko dwukrotnie mniejszą niż inżynierowie, ale doskonale wiemy, że niezbędną do właściwego zarządzania biznesem – wyjaśnia Anna Teodorowska, Regional Manager, Antal IT Services.

Autorzy badania BEAS zaznaczają, że mocną stroną Wrocławia są też kadry o kompetencjach analitycznych i finansowych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach lingwistycznych. Jak wyjaśniają, równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Dodają, że Wrocław jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju.

– Dynamiczny rozwój gospodarczo-infrastrukturalny, silna marka miasta, numer jeden w kategorii miejsca do życia w rankingu miast branych pod uwagę w badaniu – wszystko to sprawia, że Wrocław z jednej strony przyciąga nowe inwestycje, z drugiej, będąc największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce, staje się także najbardziej atrakcyjnym dla relokacji menedżerów i specjalistów. Tempo zatrudnienia we Wrocławiu nie spada, od początku 2021 r. odnotowujemy duże zapotrzebowanie na zasoby ludzkie u naszych klientów – komentuje Katarzyna Sławińska, Team Leader, Antal Engineering & Operations.