Stolica Dolnego Śląska, w globalnym rankingu miast, biorącym pod uwagę znaczenie dla światowej gospodarki, zachowała status ośrodka “Gamma”.  Obok nas figurują m.in. Poznań, Kolonia, Ottawa, Medellin czy Sacramento.

W najnowszej, tegorocznej edycji rankingu Globalization and World Cities Research Network (w skrócie GaWC), stolica Dolnego Śląska utrzymała swoją pozycję z 2016 roku, gdy udało nam się awansować do grona miast “Gamma”.

Dokładniej rzecz ujmując, znajdujemy się wśród miast “Gamma-“. Podobnie jak 21 innych metropolii, m.in. Kolonia, Poznań, Medellin, Ottawa, Nantes, Sacramento, Belo Horizonte, Mińsk, Tirana czy Orlando.

Jak tłumaczą autorzy rankingu, wszystkie miasta “Gamma” to albo miasta łączące mniejsze ekonomicznie regiony ze światową gospodarką, albo ważne globalne ośrodki, których siła nie leży jednak w zaawansowanych usługach biznesowych. Dodajmy, że dwie edycje temu, w zestawieniu z 2012 roku, stolica Dolnego Śląska znajdowała się w kategorii “High sufficiency”.

Jeśli chodzi o innych polskich przedstawicieli, Warszawa plasuje się w gronie bardzo ważnych i silnych miast “Alpha”, z kolei Kraków, Katowice i Łódź znalazły się o dwie kategorie niżej niż Wrocław, wśród metropolii o statusie “sufficiency”. To miasta bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, by nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.

Na samym szczycie, czyli w kategorii “Alpha++”, niezmiennie figurują tylko dwa miasta: Londyn i Nowy Jork, zdecydowanie przewyższające resztę stawki, jeśli chodzi o poziom integracji. O jeden szczebel niższej, wśród miast “Alpha+”, znajdziemy z kolei Hong Kong, Pekin, Singapur, Szanghaj, Sydney, Paryż, Dubaj i Tokio.

O rankingu GaWC

Globalization and World Cities Research Network (w skrócie GaWC) to brytyjski think tank wywodzący się z Loughborough University, który bada wzajemne relacje między miastami z całego świata w kontekście globalizacji.

Co kilka lat GaWC publikuje rankingi, w których przyporządkowuje globalne miasta do kilku kategorii, biorąc pod uwagę ich międzynarodowe usieciowienie. Liczy się intensywność występowania zaawansowanych usług biznesowych – księgowych, reklamowych, finansowych czy prawnych. Przy tworzeniu rankingu, ważniejsze są wskaźniki ekonomiczne niż czynniki polityczne albo kulturalne. W tegorocznej edycji zbadano biznesowe zależności między 707 dużymi miastami.