Wielka 27 – tak będzie nazywał się 14-piętrowy biurowiec, który powstanie vis-a-vis Sky Tower. Nowy termin realizacji inwestycji to koniec 2022 roku.

O planach budowy biurowca przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Wielkiej wiadomo już od kilku lat. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w 2016 roku, a na przełomie 2016 i 2017 roku inwestor – wrocławska firma i2 Development – wyburzył stojącą tym w miejscu przedwojenną kamienicę, w której kiedyś mieścił się powiatowy urząd pracy.

Pierwotne zapowiedzi wskazywały, że budowa obiektu Wielka 27 zakończy się w 2018 roku. Potem te termin kilkukrotnie był przesuwany. Obecny termin zakończenia inwestycji – zgodnie z tym, o czym deweloper informuje na swojej stronie internetowej – to czwarty kwartał 2022 roku.

Przez dłuższy czas na placu budowy niewiele się działo, ale pod koniec 2019 roku znów pojawił się tam sprzęt budowlany i wznowiono roboty. Przedstawiciele inwestora nie zdradzają, dlaczego realizacja całego przedsięwzięcia opóźniła się.

Wszelkich informacji dotyczących działań spółki udzielamy za pośrednictwem bieżących raportów i komunikatów prasowych. Nic więcej nie mogę dodać – wyjaśnia nam Joanna Janczy z i2 Development.

Biurowiec Wielka 27 będzie liczyć 14 pięter. Jego projekt przygotowało biuro architektoniczne Chamielec Architekci.

Szklana elewacja z zaokrąglonymi narożnikami doda lekkości strzelistej bryle budynku i doskonale doświetli powierzchnie najmu okalające centralnie zaprojektowany trzon komunikacyjny i sanitarny – zapowiada deweloper.

Powierzchnia biurowa na każdej kondygnacji wyniesie od 600 do 700 metrów kwadratowych i zostanie wybudowana jako open- space, aby móc ją dowolnie zaaranżować zgodnie z potrzebami przyszłych najemców. Zewnętrzne ściany będą w całości przeszklone, z wysokimi od podłogi do sufitu, uchylnymi kwaterami okiennymi z podwójnym szkleniem niwelującym hałas dobiegający z ulicy. Część biur posiadać będzie wyjście na taras do wyłącznej dyspozycji najemcy.

W reprezentacyjnym, wysokim na 2 kondygnacje holu wejściowym znajdzie się całodobowa recepcja, która czuwać będzie nad komfortem i bezpieczeństwem najemców. Pracownicy recepcji przeprowadzą gości przez system kontroli dostępu do budynku oraz będą czuwać nad pozostałymi systemami bezpieczeństwa, jak monitoring, SSP i BMS – dodaje inwestor.

Nowe biurowce w Centrum Południowym

Przypomnijmy, że w najbliższej okolicy, a dokładnie na terenie, gdzie miało kiedyś powstać Centrum Południowe, staną także inne budynki biurowe. Niedawno ruszyła budowa biurowca MidPoint71 przy ulicy Powstańców Śląskich. W czternastokondygnacyjnym budynku znajdzie się blisko 37 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. 

– Niższą, sześciokondygnacyjną podstawę budynku zdobi oryginalna i efektowna elewacja. Delikatna gradacja rudości na panelach tej części fasady doda budynkowi indywidualnego charakteru. W projekcie przewidziano również liczne tarasy tworzące dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla najemców – tłumaczą przedstawiciele Echo Investment.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia Medusa Group. Pierwsi najemcy wprowadzą się tam pod koniec 2021 roku.

Po sąsiedzku swoją kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu realizuje Skanska, która przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskiej i Szczęśliwej buduje kompleks Centrum Południe. Docelowo będzie się on składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych.

W pierwszym etapie budowy kompleksu, który ruszył w 2018 roku, powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. Autorem projektu architektonicznego pierwszego etapu inwestycji jest pracownia APA Wojciechowski. Zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku.