We Wrocławiu widzimy jak z dnia na dzień przybywa systematycznie powierzchni biurowych. Biurowce zapełniają każdą wolną powierzchnię tkanki miejskiej. Powstają wręcz dzielnice biurowe jak przy ulicy Strzegomskiej czy w pobliżu Placu Dominikańskiego. Czy w najbliższych latach ta tendencja zmieni się?

Obecnie wrocławski rynek biurowy jest trzecim co do wielkości w Polsce, oferuje ponad 10% powierzchni biurowej dostępnej w całej Polsce. W Polsce mamy już przeszło 10,7 mln mkw. nowoczesnych biur. Co ciekawe, ta tendencja we Wrocławiu w ciągu najbliższych 2 lat, wzrośnie o 30%. Natomiast w ciągu minionego roku zasoby wrocławskiego rynku biurowego zwiększyły się o ponad 12% – obliczają specjaliści Walter Herz.  

Rekordy deweloperów

W 2018 deweloperzy oddali rekordową ilość – 150 tys. mkw. powierzchni biurowych we Wrocławiu. Na rynek weszły m.in. takie obiekty jak Sagittarius Business House, Retro Office House, West Link, Cu Office A i biurowiec BZ WBK, obecnie Santander Banku. W trzecim kwartale br. firma Skanska planuje na przykład oddanie na tym obszarze biurowca Nowy Targ z około 21. tys. mkw. powierzchni, w którym wszystkie biura zostały już wynajęte. 

Takie dane nikogo nie powinny dziwić, ponieważ sektor usług dla biznesu w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W czołówce miast jest Kraków, Warszawa i właśnie Wrocław.

Zatrudnienie w branży biznesowej

W branży usług dla biznesu pracuje już w Polsce 307 tys. osób. Jak wynika z danych zawartych w raporcie ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019”, między I kw. 2018 roku a I kw. 2019 roku zatrudnienie w branży zwiększyło się o 28 tys. osób. Wzrost wyniósł 10%. Ponad połowę (55%) utworzonych stanowisk wygenerowały centra zlokalizowane w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Prognozy wykazują, że w I kw. 2020 roku w sektorze będzie pracowało już około 336 tys. ludzi. 

Pod względem liczby centrów usług, pierwsze miejsce w Polsce zajmuje Warszawa (238 jednostek). W gronie ośrodków skupiających co najmniej 100 centrów znajdują się również: Kraków (217), Wrocław (169), Trójmiasto (146), Katowice i GZM (102) oraz Poznań (102). W okresie od początku I kw. 2018 r. do końca I kw. 2019 r. największa liczba nowych jednostek powstała w Warszawie (15), Krakowie (13) i Trójmieście (12).

Źródło: opracowanie ABS

Wrocław jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju, który w II kwartale 2018 r. przekroczył 1 milion mkw zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej – wynika z danych JLL. Deweloperzy dostrzegają możliwości wrocławskiego rynku i chętnie tu inwestują dostrzegając jego sukces. We Wrocławiu w 2018 r. wynajętych zostało ok. 162 000 mkw. biur, rok wcześniej wynajęto 169 500 mkw.

Zatrudnienie w sektorze biurowym stolicy Dolnego Śląska
We Wrocławiu funkcjonuje 169 centrów BPO, SSC/GBS, IT, R&D, z których 8 powstało między I kwartałem 2018 roku a I kwartałem 2019 roku.  We wrocławskich centrach usług pracuje 47,5 tys. osób, co stanowi ponad 15 proc. zatrudnienia w tym sektorze w Polsce.

Wrocław wyróżnia 11% skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate, CAGR) zatrudnienia w sektorze usług biznesowych w latach 2016-2019. Szacunkowe dane mówią, że do końca I kw. 2020 roku zatrudnienie w centrach usług znajdujących się w aglomeracji wrocławskiej wzrośnie do 52 tys. osób.

Duża skala działalności wyróżnia również grupę największych podmiotów we Wrocławiu (10 centrów zatrudniających ponad 1 tys. osób), co wpływa na drugie miejsce miasta w omawianym zestawieniu (281 pracowników).

Nowe inwestycje biurowe we Wrocławiu

Warto zaznaczyć, że we Wrocławiu czynsz za powierzchnie biurowe średnio wynosi 13,7-14,5 Euro za mkw./miesiąc. Wskaźnik pustostanów wynosi 9,1%. Budowanych jest 190 000mkw. powierzchni biurowych – wynika z danych firmy JLL.

Do największych inwestycji biurowych można zaliczyć West 4 Business Hub, Cu Office czy biurowiec City 2. Echo Investment przy ulicy Na Ostatnim Groszu rozpoczęło budowę projektu West 4 Business Hub. Inwestycja jest kontynuacją West Gate i West Link, które firma już wynajęła i sprzedała. West 4 zaoferuje ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej. Przy ulicy Legnickiej firma Vastint prowadzi też budowę projektu Business Garden, który jest największym (łącznie 117 tys. mkw) obiektem biurowym realizowanym aktualnie poza Warszawą. Cu Office buduje Grupa Buma przy ulicy Jaworskiej w pobliżu Dworca Kolejowego Mikołajów. Inwestycja obejmuje realizację dwóch budynków biurowych, których całkowita powierzchnia biurowa wynosić będzie 23,5 tys. mkw.

Przeciętne zatrudnienie w usługach biznesowych

Źródło: opracowanie ABSL

Przeciętna deklarowana przez nowe centra biurowe wielkość zatrudnienia to 112 osób (mediana = 80). W gronie nowych inwestycji są jednak centra, które deklarują zatrudnienie w ciągu najbliższych 2-3 lat kilkuset lub nawet ponad tysiąca pracowników – wynika z raportu ABSL – „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019”. Wrocław jest w czołówce miast, w których w branży biurowej zatrudnia się najwięcej osób. Przeciętnie firmy zatrudniają 281 pracowników w stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: opracowanie własne ABSL

Fot. 1 Obraz Frantchek z Pixaaby