Na ziejących pustką działkach przy placu Jana Pawła II mają powstać nowoczesne biurowce, a nieopodal – przy ulicy Sikorskiego – ruszyła już budowa kompleksu trzech budynków biurowych i jednego mieszkalnego, z których najwyższy będzie mieć 140 metrów wysokości.

Plac Jana Pawła II to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych we Wrocławiu, który jednak wciąż czeka na odpowiadającą mu skalą i rangą zabudowę. Pierwszym symptomem, zwiastującym metamorfozę tego miejsca, jest prowadzony od kilku lat i aktualnie znajdujący się na zaawansowanym etapie projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II.

Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development, która zmienia dawny szpital w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków. Zgodnie z zapowiedziami dewelopera, łącznie powstanie tam około 480 mieszkań oraz 9,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej.

Przestrzenna koncepcja Bulwaru Staromiejskiego zakłada stworzenie miejsca, gdzie z przyjemnością będzie się przebywać, żyć i pracować. Zabytkowe budynki, które są odświeżane pod nadzorem konserwatora zabytków, wraz z okalającymi je uliczkami mają przypominać przestronne miasteczko zachęcające do spotkań i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W ramach inwestycji przewidziano m.in. rewitalizację nadodrzańskich bulwarów wraz z odświeżeniem promenady wzdłuż fosy i rzeki, wygospodarowanie miejsca na plażę miejską oraz aktywne strefy zdrowia, a także zachowanie parku ze starodrzewem. Teren będzie wyłączony z ruchu samochodowego, co umożliwi wkomponowanie w przestrzeń inwestycji czasowych instalacji artystycznych – zapowiada inwestor.

Kompleks wysokich budynków stanie tuż nad Odrą.

Jak ostatnio donosiliśmy, ruszyła także budowa kompleksu Quorum Office Park, przy ulicy Sikorskiego, zaledwie kilkaset metrów od placu Jana Pawła II. Projekt przewiduje budowę trzech biurowców i jednego budynku mieszkalnego, a najwyższy z obiektów ma mieć 140 metrów wysokości.

– Będzie to pierwszy projekt mixed-use o takiej skali we Wrocławiu – zapowiadają przedstawiciele inwestora, firmy Cavatina Holding.

Wysokość budynków będzie zróżnicowana: od 4 do 35 kondygnacji. Na ostatniej kondygnacji najwyższej budowli zaplanowano taras widokowy.

W parterze obiektów od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe. Na podium całego kompleksu, na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano – dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców – tarasy i zielone przestrzenie. Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstaną ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak. W garażach przewidziano 1,5 tys. miejsc postojowych – zapowiada inwestor.

Bulwary nad rzeką mają stanowić strefę odpoczynku i rekreacji. Wzdłuż nich planowane są m.in. lokale usługowe, również o funkcjach gastronomicznych, z ogródkami z widokiem na Odrę. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej dewelopera, łączna powierzchnia najmu kompleksu Quorum wyniesie ponad 100 tys. metrów kwadratowych.

Co z pustą działką po Cuprum?

Przypomnijmy, PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.

Zgodnie z koncepcją pracowni architektonicznej Medusagroup miały tam stanąć dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek “A” o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek “B” o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Miały posiadać odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.

Latem 2016 roku informowano, że KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji, która jednak nigdy nie ruszyła. I już nie ruszy, bo KGHM wystawił działkę przy placu Jana Pawła II na sprzedaż.

– Zainteresowanie inwestorów tą nieruchomością jest ogromne, dostajemy mnóstwo zapytań, również z zagranicy – mówił jeszcze w lipcu Emil Domeracki, dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International, które reprezentuje w tej transakcji spółkę KGHM.

Eksperci szacowali, że będzie to największa w tym roku transakcja na rynku gruntów we Wrocławiu i jedna z rekordowych w kraju.

– Biorąc pod uwagę jej powierzchnię i potencjał inwestycyjny na poziomie prawie 32 tys. mkw. powierzchni biurowej, możemy się spodziewać najbardziej widowiskowej transakcji w tym roku – tłumaczył Emil Domarecki.

Jak ostatnio informowali nas przedstawiciele Colliers Internationalprowadzone są rozmowy z zawężoną grupą inwestorów. Więcej informacji powinniśmy poznać w drugiej połowie grudnia. A na poniższych wizualizacjach możecie zobaczyć, jak pierwotnie miał wyglądać kompleks Cuprum Square.

Projekt Infinity aktualny

Od dłuższego czasu zapowiadana jest budowa biurowca Infinity, który powstanie przy skrzyżowaniu ulic Legnickiej i Nabycińskiej, vis-a-vis terenu po dawnym Cuprum. To projekt realizowany wspólnie przez Avestus Real Estate i European Property Investors Special Opportunities 4, fundusz zarządzany przez Tristan Capital Partners. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia AHR Architects. 

Infinity to projekt, który już niebawem będzie wyróżniającym się punktem na biurowej mapie Wrocławia. Doskonała lokalizacja w samym sercu miasta, nowoczesne rozwiązania technologiczne i architektoniczne oraz wysoka jakość oferowanej przestrzeni – to tylko niektóre z atutów, utwierdzających nas w przekonaniu, że inwestycja ma ogromny potencjał – mówił Mariusz Frąckiewicz, dyrektor krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

Mimo że od miesięcy na placu budowy niewiele się dzieje, przedstawiciele inwestora zapewniają, że projekt Infinity jest aktualny i powstanie w kształcie, który został zaprezentowany.

Będziemy wdzięczni za jeszcze chwilę cierpliwości. Mamy nadzieję, iż jeszcze w tym roku będziemy mogli przekazać kolejne informacje na temat szczegółów realizacji tej inwestycji – informuje nas Krzysztof Wielgus, reprezentujący inwestora.

W ramach inwestycji powstanie siedmiokondygnacyjny kompleks biurowy klasy A, w którym znajdzie się m.in. 18 727 m kw. powierzchni biurowej, 1 561 m kw. powierzchni przeznaczonej na handel i usługi oraz trzypoziomowy podziemny garaż, oferujący 303 miejsca postojowe. Z kolei z myślą o rowerzystach powstanie 60 stanowisk rowerowych w zamkniętej strefie, szatnie oraz prysznice.