Po jednej stronie ulicy Legnickiej biurowiec Infinity, po drugiej – obiekt, który stanie na działce po Cuprum. W najbliższych latach czeka nas diametralna zmiana panoramy placu Jana Pawła II. Jedna z inwestycja już wystartowała, teren pod drugą właśnie zyskał nowego właściciela.

W ostatnich tygodniach doszło do dwóch istotnych dla przyszłości placu Jana Pawła II wydarzeń. Najpierw, na początku marca, ruszyła zapowiadana od dłuższego czasu budowa biurowca Infinity przy zbiegu ulicy Legnickiej i Nabycińskiej.

“Jeden z najbardziej ekscytujących projektów we Wrocławiu”

Infinity będzie siedmiokondygnacyjnym budynkiem biurowym klasy A, w którym znajdzie się m.in. 18 727 m kw. powierzchni biurowej, 1 561 m kw. powierzchni przeznaczonej na handel oraz trzypoziomowy podziemny garaż, oferujący 311 miejsc parkingowych. Z myślą o rowerzystach powstanie 120 stanowisk rowerowych w zamkniętej strefie, szatnie oraz prysznice. Biurowiec będzie posiadał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. 

Infinity jest jednym z najbardziej ekscytujących projektów we Wrocławiu, łącząc w sobie bardzo wysoką jakość przestrzeni, wyjątkową architekturę oraz doskonałą lokalizację w ścisłym centrum miasta. Wierzymy w tę inwestycję i jesteśmy przekonani, iż Infinity będzie stanowiło świetną propozycję dla firm, poszukujących nowoczesnych i bezpiecznych biur w nowej erze post-covidowej. Dostrzegamy także ogromny potencjał Wrocławia, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków biurowych w Polsce. Uważamy, że nadszedł odpowiedni czas na wprowadzenie na rynek wysokiej jakości projektu biurowego, jakim jest Infinity, aby przyciągnąć firmy, które będą rozwijały się po pandemii – komentuje Mariusz Frąckiewicz, dyrektor krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

Jak wyliczają przedstawiciele inwestora, Infinity wyróżni doskonale wpisująca się w najnowsze trendy architektoniczne bryła, przypominająca znak nieskończoności, imponujące lobby, w którym znajdą się specjalnie zaaranżowane miejsca dla gości odwiedzających budynek oraz przestronny taras na dachu budynku. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia AHR Architects, a za komercjalizację odpowiedzialna jest firma doradcza JLL. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na I kwartał 2023 roku.

Działka po Cuprum dostanie nowe życie

Z kolei tuż przed Wielkanocą doszło do dużej transakcji sprzedaży gruntu przy placu Jana Pawła II, na której niegdyś stało Cuprum. Nowym właścicielem działki została firma Skanska, która planuje zrealizować tam kolejny projekt biurowy. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji na temat finalnego kształtu projektu. 

– Od początku widzieliśmy ogromny potencjał w tej działce. Znajduje się ona w świetnie zlokalizowanym miejscu, blisko Rynku, z dobrym dojazdem ze wszystkich stron miasta, a także świetną ekspozycją. Są to elementy, na które w Skanska zawsze zwracamy uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie danej działki. Kwota zakupu działki jest objęta klauzulą poufności i nie możemy przekazać takiej informacji – tłumaczy Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska. 

Przypomnijmy, PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.

Zgodnie z koncepcją pracowni architektonicznej Medusagroup miały tam stanąć dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek “A” o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek “B” o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Miały posiadać odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.

Latem 2016 roku informowano, że KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji, która jednak nigdy nie ruszyła, a ostatecznie KGHM wystawił działkę przy placu Jana Pawła II na sprzedaż.

Tak miało wyglądać Cuprum Square/mat. inwestora