W miejscu straszącego przez kilkanaście lat szkieletora przy ulicy Kolejowej powstanie nowoczesny obiekt biurowy. Nowe biurowce: Centrum Południe i Midpoint 71 staną także między Sky Tower a dawnym hotelem Wrocław.

Przy ulicy Kolejowej przez wiele lat stał niedokończony parking wielopoziomowy, szybko ochrzczony przez wrocławian “szkieletorem”. Jego budowę rozpoczęła nieistniejąca już firma Wrocławska Jedynka, ale przez problemy finansowe nigdy nie zakończyła inwestycji.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku ówczesny właściciel tego obiektu – firma Progress Inwestycje Jedynka Bis – zapowiadał, że powstanie tam biurowiec Kolejowa Business Point. W 9-piętrowym budynku, oprócz biur, miał znaleźć się także hotel, lokale usługowe i 360 miejsc parkingowych. Z tych planów również nic nie wyszło.

Potem ponownie zmienił się właściciel obiektu – warszawska spółka Nowa Nadzieja zdecydowała się na rozbiórkę zespołu budynków przy ulicy Kolejowej. Szkieletor ostatecznie zniknął z panoramy Wrocławia w 2017 roku.

W maju 2019 roku nieruchomość kupił duży, wrocławski deweloper LC Corp (obecnie firma zmieniła nazwę na Develia). Za grunt o powierzchni 5428 metrów kwadratowych inwestor zapłacił niemal 32 mln złotych brutto. Ma tu powstać nowoczesny obiekt biurowy.

Aktualnie skupiamy się na stworzeniu unikalnego projektu, chcemy aby nasz obiekt wybudowany został szacunkiem dla okolicy i zastanej zabudowy. Jak zwykle podejmiemy współpracę z najlepszymi i doświadczonymi projektantami oraz wykonawcami, aby zapewnić sukces inwestycji przy ulicy Kolejowej – mówi Piotr Pirogowicz, dyrektor zarządzający obiektami komercyjnymi w spółce Develia.

Dodajmy, że ten deweloper wybudował we Wrocławiu m.in. Sky Tower, Arkady Wrocławskie oraz Retro Office House. Na razie inwestor nie udziela szczegółowych informacji o nowym projekcie. Zgodnie z raportem giełdowym spółki, biurowiec przy ulicy Kolejowej ma mieć około 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu.

W 2017 roku szkieletor zniknął z panoramy Wrocławia fot. Neo[EZN]/fotopolska.eu

Nowe inwestycje obok Sky Tower

Ogromny placem budowy jest także teren między Sky Tower a dawnym hotelem Wrocław, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe.

Przypomnijmy, w 2006 roku spółka GP Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo Prasa, wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni prawie 45 tys. metrów kwadratowych. Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych.

Inwestor zaprezentował wówczas imponującą koncepcję zagospodarowania terenu. Miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło. GP Investments zdecydowało się jedynie na budowę mieszkań. Aktualnie ruszył trzeci etap tej inwestycji. Z kolei część terenów, pierwotnie przeznaczonych pod Centrum Południowe, znalazło nowych właścicieli.

Tak pierwotnie miało wyglądać Centrum Południowe mat. inwestora

Centrum Południe, czyli 5 budynków

Swoją kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu realizuje tam Skanska, która przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskiej i Szczęśliwej buduje kompleks Centrum Południe. Docelowo będzie się on składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych.

W pierwszym etapie budowy kompleksu, który ruszył w ubiegłym roku, powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. Autorem projektu architektonicznego pierwszego etapu inwestycji jest pracownia APA Wojciechowski. Zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku.

Projekt otwiera zaakcentowany wyraźnie narożnik z zapraszającym do środka placem. Na wysokości od trzeciego do piątego piętra obu budynków powstanie łącznik spajający oba biurowce, co tworzy swoistą bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. W tej fazie projektu powstanie także dwukondygnacyjny podziemny parking, wyposażony w dużej części w punkty ładowania samochodów elektrycznych – wylicza inwestor.

W ramach inwestycji symbolicznie zostanie upamiętniona ul. Lwowska, która przed laty stanowiła jedną z wizytówek Wrocławia. Przy Centrum Południe Skanska postawi pamiątkową tablicę oraz stworzy ogólnodostępną przestrzeń z małą architekturą, zielenią i fontanną.

Docelowo około 25% powierzchni działki zostanie zaprojektowane jako przestrzeń wspólna do relaksu i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z nowej fontanny, kawiarni, uroków małej architektury oraz terenów zielonych – zapowiada Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

Midpoint 71 i biurowiec przy Swobodnej

Jedną z działek przy ulicy Powstańców Śląskich, na którym pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, kupił w 2017 roku także inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment. Chodzi o teren przylegający do dawnego hotelu Wrocław (obecnie Novotel). Nowy właściciel przygotowuje projekt biurowy w tym miejscu.

Zgodnie z informacjami z raportu giełdowego dewelopera za pierwsze półrocze 2019, powstanie tam biurowiec Midpoint 71 o łącznej powierzchni najmu 36 100 metrów kwadratowych. Pierwsze prace na działce już ruszyły, a zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

To jednak nie jedyne przedsięwzięcie planowane przez tego inwestora w tej okolicy.

Na początku lutego bieżącego roku spółka Orbis sprzedała za 44 mln złotych działkę o powierzchni nieco powyżej 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu. To teren, na którym obecnie stoi stacja paliw i piętrowy parking. Nieruchomość kupiło właśnie Echo Investment.

Planowany jest tam również projekt biurowy o powierzchni 33 100 mkw. najmu. Rozpoczęcie budowy powinno nastąpić w drugim kwartale 2020 roku, a inwestycja ma być gotowa w drugim kwartale 2022 roku.

Przedstawiciele Echo na razie nie zdradzają szczegółów obu inwestycji – zarówno tej na terenie planowanego Centrum Południowego, jak i w miejscu stacji benzynowej.