Na dolnośląskich przedsiębiorców czeka prawie miliard złotych finansowego wsparcia. Mogą się o nie starać zarówno mikro, jak też mali i średni przedsiębiorcy. Pomoc będzie polegała na udzielaniu pożyczek, poręczeń i gwarancji finansowych.

Za realizację zadania odpowiada Dolnośląski Fundusz Rozwoju. To nowy program wsparcia dla sektora MŚP. Jest on jak na razie pierwszym takim rozwiązaniem w kraju. Program ruszy od połowy roku.

Firmy z Dolnego Śląska będą mogły liczyć na prawie miliard złotych wsparcia, które będzie pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to środki powracające z unijnej inicjatywy Jeremi w wysokości około 450 milionów złotych. Druga część – około 530 milionów – to fundusze pochodzące ze środków Unii Europejskiej rozpisanych na lata 2014 – 2020.

– Już od lipca dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli starać się o te instrumenty, a więc pożyczki, poręczenia i gwarancje u pośredników regionalnych – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Na inicjatywie skorzystają przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To grupa firm, które borykają się z największymi problemami finansowymi i często brakuje im środków na rozwinięcie działalności. Cezary Przybylski tłumaczył, że procedura uzyskania dofinansowania z programu będzie prostsza niż w przypadku oferty banków. Również koszty uzyskania wsparcia mają być niższe.

Dla kogo pieniądze w pierwszej kolejności?

Ideą niskooprocentowanych pożyczek, jest powrót pieniędzy wpompowanych w gospodarkę do puli Funduszu. Pieniądze raz pożyczone, po zwrocie mogą trafić do kolejnej firmy. W ten sposób z jednej kwoty może skorzystać większa ilość przedsiębiorców.

W tym momencie uruchomione są pożyczki dla firm już działających z okresem spłaty 12 miesięcy. Po szczegółowe informacje należy zgłaszać się do konkretnych pośredników finansowych. Ich lista dostępna jest na stronie http://www.dfr.org.pl/

Przedsiębiorcy mogą otrzymać dwa rodzaje pożyczek na cele obrotowe. Na bieżącą działalność fundusz wypłaci do 100 tys. złotych z okresem spłaty do 12 miesięcy. Na cele obrotowe związane z działalnością produkcyjną firmy mogą otrzymać nawet 250 tys. W drugim przypadku istnieje możliwość jednorazowego odnowienia na okres kolejnego roku.

Preferencyjne pożyczki będą oprocentowane w wysokości od 2,83% na cele produkcyjne i od 3,03% na działalność bieżącą. Prowizja pożyczek nie przekroczy 3%.

Kolejna transza pieniędzy będzie skierowana również do startupów. Będą to niskooprocentowane pożyczki na cele inwestycyjne. Możliwe, że fundusz będzie je wypłacał już od początku przyszłego roku.