Stolica Dolnego Śląska, w globalnym rankingu metropolii biorącym pod uwagę znaczenie dla światowej gospodarki, awansowała do grona ośrodków Gamma. Z polskich miast wyżej uplasowała się tylko Warszawa.

Przypomnijmy, w edycji rankingu Globalization and World Cities Research Network (w skrócie GaWC) z 2018 roku stolica Dolnego Śląska utrzymała swoją pozycję z 2016 roku, gdy udało nam się awansować do grona miast Gamma-.

Teraz, w tegorocznej edycji zestawienia, awansowaliśmy o jedną kategorię wyżej, do grona miast Gamma. W tej kategorii, obok Wrocławia, znalazły się także 23 inne miasta, m.in. Wilno, Ankara, Ottawa, Tirana, Turyn, Walencja, La Paz czy Nashville.

Jak tłumaczą autorzy rankingu, wszystkie miasta Gamma to albo miasta łączące mniejsze ekonomicznie regiony ze światową gospodarką, albo ważne globalne ośrodki, których siła nie leży jednak w zaawansowanych usługach biznesowych. Dodajmy, że w zestawieniu z 2012 roku stolica Dolnego Śląska znajdowała się w kategorii „High sufficiency”.

Od wielu lat Wrocław jest w tym rankingu i obserwujemy, jak stopniowo wzmacniamy w nim pozycję. Zaczynaliśmy od grupy miast, które aspirują do miana ośrodków metropolitalnych, teraz awansowaliśmy do poziomu gamma. Dla miasta to oznacza wzmocnienie pozycji wobec świata, w tym zwłaszcza gospodarki i inwestorów – komentuje na portalu wroclaw.pl Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta UM Wrocławia.

Jeśli chodzi o innych polskich przedstawicieli, Warszawa plasuje się w gronie miast Alpha -, z kolei Poznań i Katowice – wśród miast Gamma -. Kraków znalazł się wśród metropolii o statusie „High Sufficiency”, a Łódź – „Sufficiency”.

Na samym szczycie, czyli w kategorii „Alpha++”, niezmiennie figurują tylko dwa miasta: Londyn i Nowy Jork, zdecydowanie przewyższające resztę stawki, jeśli chodzi o poziom integracji. O jeden szczebel niższej, wśród miast „Alpha+”, znajdziemy z kolei Hong Kong, Pekin, Singapur, Szanghaj, Paryż, Dubaj i Tokio.

O rankingu GaWC

Globalization and World Cities Research Network (w skrócie GaWC) to brytyjski think tank wywodzący się z Loughborough University, który bada wzajemne relacje między miastami z całego świata w kontekście globalizacji.

Co kilka lat GaWC publikuje rankingi, w których przyporządkowuje globalne miasta do kilku kategorii, biorąc pod uwagę ich międzynarodowe usieciowienie. Liczy się intensywność występowania zaawansowanych usług biznesowych – księgowych, reklamowych, finansowych czy prawnych. Przy tworzeniu rankingu, ważniejsze są wskaźniki ekonomiczne niż czynniki polityczne albo kulturalne.