W dawnym budynku Wydziału Farmacji Akademii Medycznej powstaje L’Uni. Prace budowlane trwają, a termin oddania biurowca do użytku zaplanowano na II kwartał 2022 roku.

O planach przebudowy dawnego gmachu farmacji przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej mówiło się we Wrocławiu już od kilku lat. Inwestycja L’Uni ruszyła w ubiegłym roku.

Jak informują przedstawiciele firmy Knight Frank, agenta odpowiedzialnego za komercjalizację tego obiektu, nazwa budynku nawiązuje do francuskiego słowa „L’Université”, które nierozerwalnie łączy się z historią tego miejsca.

Ten neorenesansowy budynek z 1866 roku położony w obszarze Starego Miasta, przy budynku głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, oferuje wyjątkowy widok na Odrę. Rewitalizacja budynku ruszyła w połowie 2020 roku i prowadzona jest pod bacznym okiem konserwatora zabytków. Zarówno inwestorowi, jak i pracowni odpowiedzialnej za projekt „Maćków Pracownia Projektowa”, zależy na przywróceniu budynkowi jego dawnego blasku i połączeniu historycznej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami – podkreślają.

Docelowo biurowiec oferować będzie około 3 600 m kw. powierzchni biurowej, a górna kondygnacja zyska przeszklenie umożliwiające podziwianie panoramy mostów Uniwersyteckich, Tamki i Wyspy Słodowej.

Inwestor planując kolejne udogodnienia nie pominął ani zmotoryzowanych użytkowników, ani entuzjastów rowerów. Co ciekawe, do budynku będzie można również dopłynąć, cumując przy pobliskiej marinie, co czyni tę inwestycję absolutnie wyjątkową na mapie Wrocławia i nie tylko – dodają przedstawiciele Knight Frank.

Anna Patrzyk-Sperzyńska, Leasing Manager w Knight Frank, podkreśla, że projekty rewitalizowane są wyzwaniem dla wielu stron, a często wiążąc się ze zmianą przeznaczenia obiektu wymagają indywidualnego podejścia.

Cieszę się, że możemy być częścią tego projektu. Doceniamy unikalne dziedzictwo architektoniczne L`Uni z nowoczesną, ale zachowującą unikalny klimat aranżacją. Doskonale przy tym wiemy jaki najemca doceni biuro w takim budynku – mówi Patrzyk-Sperzyńska,

Nowe życie dawnej farmacji

W charakterystycznym budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, pierwotnie mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny. Po II wojnie światowej obiekt należał do Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, uczelnia zdecydowała się budynek sprzedać. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – Ossolineum z tych planów zrezygnowało.

Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu 2013 roku – budynek został sprzedany za nieco ponad 5 mln złotych.

Aby móc rozpocząć prace, potrzebny był nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową. Plan uchwalono pod koniec 2015 roku, po burzliwej dyskusji wśród wrocławskich radnych.